Jak vznikají ohnivé koule?

Co jsou ale vlastně ohnivé koule a jak vznikají? Podle Americké meteorické společnosti jsou ohnivé koule meteority, které jsou jasnější než planeta Venuše. To znamená, že jsou teoreticky viditelné i za denního světla.

Zdroj: Youtube

Klíčové faktory ohnivých koulí

Ale proč jsou tak nápadné? Odpovědí jsou jejich velké rozměry a neskutečná rychlost, kterou vstupují do zemské atmosféry. Tyto planoucí vesmírné kameny dosahují rychlosti mezi 40 000 až 257 000 km/h, což vytváří obrovské tření při jejich průletu atmosférou. A tření není jediným efektem, kterým se ohnivé koule vyznačjí – mohou být také doprovázeny ohromným sonickým třeskem.

Odkud se bere zelená barva

Když meteor vstoupí do zemské atmosféry, začnou jeho vnější vrstvy praskat a oddělovat se. Jeho kovové jádro se začne přehřívat a nakonec shoří. Jasně zelená barva, kterou vidíme, pochází od niklu, který je spolu se železem nejběžnější složkou jádra meteorů

Krása a nebezpečí spojené v jednom

Vraťme se k události nad Tureckem. Ohnivá koule byla krásným příkladem toho, jak nádherné a záhadné přírodní jevy mohou být. Nicméně, není všechno tak bezpečné, jak by se mohlo zdát. Ohnivé koule mohou způsobit vážné škody, pokud explodují nad naší hlavou. Historie zná několik případů, kdy se tak stalo.

Čeljabinsk: Když se nebe zhroutí

Jeden z nejznámějších incidentů se odehrál v roce 2013 nad ruským městem Čeljabinsk. Tehdy se objevila ohnivá koule, která vytvořila výbuch, jehož síla odpovídala 400 až 500 kilotunám TNT, což je 26 až 33násobek energie uvolněné hirošimskou bombou. Tato ohnivá koule způsobila rozsáhlé škody, zdemolovala budovy, rozbila okna a zranila přibližně 1 200 lidí. To nám ukazuje, že i krásné přírodní jevy mohou mít temné stránky.

Starověký výbuch v Tall el-Hamman

Ale není to jen Čeljabinsk. V nedávné době byly objeveny archeologické důkazy o ohnivé kouli, která explodovala nad starověkým městem Tall el-Hamman na Blízkém východě přibližně před 3 600 lety. Tento výbuch byl zhruba tisíckrát silnější než hirošimská bomba. Okamžitě zapálil město a poté ho srovnal se zemí silnou tlakovou vlnou, která zabila všechny jeho obyvatele.

Každý záblesk na obloze nás utvrzuje v tom, že svět kolem nás je plný tajemství a krásy. Ať už jsou ohnivé koule nádherným ohňostrojem vesmíru, nebo nebezpečným kosmickým projektilem, stále nás fascinují a umožňují nám nahlédnout do hlubin vesmíru, kam se málokdy odvážíme.

Zdroje: livescience.com, indiatimes.com, indiatoday.in