Unikátní Zelené jezero najdete u obce Tragöß-Sankt Katharein ve Štýrsku. Budete se divit, co tady dokáže vyčarovat příroda. Kromě toho, že jde o jedno z nejčistších rakouských i evropských jezer, ještě se v průběhu roku mění. A to výrazně. V létě a na podzim je kolem jezera krásný park plný zeleně a laviček vybízejících k odpočinku. V zimě a na jaře je ale všechno jinak. Hladina jezera začne prudce stoupat, až voda park i lavičky zcela zaplaví. Zatímco v létě či na podzim je jezero hluboké jen sotva dva metry, na konci jara je jeho hloubka klidně i 12 metrů.

Čtěte také

Rakouské Attersee

Čtěte také

Falešné moře u sousedů: Rakouské Attersee se znovu otevřelo turistům

Tajemství jarní transformace

Proměna krajiny má jednoduché vysvětlení. Hladina jezera se zvýší tehdy, když na horách masivu Hochschwab začne tát sníh. Tající voda, která vyniká svou čistotou, přitéká do jezera, naplňuje ho a přeměňuje jej v podvodní ráj. S rostoucí teplotou se hladina jezera zvyšuje, až se z obyčejného jezírka stane hluboké jezero, které září nádhernou smaragdově zelenou barvou.

Vodní divadlo v přímém přenosu

Jak se pomalu zvyšuje hladina vody, jezero se začne vylévat z břehů a postupně zaplavuje okolní krajinu a mění ji k nepoznání. Cesty, po kterých předtím chodili turisté, rychle voda pohltí. Toto nevšední představení vrcholí začátkem léta, kdy dosahuje Zelené jezero své nejvyšší hladiny.

Zelené jezero by bylo škoda minout Zelené jezero by bylo škoda minout Zdroj: Wikimedia commons, C.Stadler/Bwag, CC-BY-SA-4.0

Podzimní návrat k normálu

Během léta začíná hladina jezera pomalu klesat, postupně odhaluje podvodní krajinu a na podzim jsou všechny pěší cesty i okolní břehy znovu obklopeny květinami. Lidé se tehdy mohou opět procházet zeleným parkem a vychutnávat si pohled na klidné horské jezírko.

Čtěte také

Karlbad najdete na Nockalmstrasse, 35 km dlouhé panoramatické alpské silnici, na turistické zastávce číslo osm směrem z Innerkremsu.

Čtěte také

Korutany: Divoká příroda a středověká tradice horkých koupelí

Za vše může doba ledová

Jezero má svůj původ v pravěkém sesuvu půdy, kdy obrovská skalní stěna spadla z jižního svahu Meßnerinu a zahradila údolí Jassing. Během doby ledové pak další ledovce vytvořily jezerní pánev, kterou dnes známe jako Zelené jezero.

Zářivá zelená barva

Barva jezera, která mu dala jeho jméno, je výsledkem několika vzájemně působících faktorů. Čistá voda pohlcuje červené světelné vlny slunečního světla, které na ni dopadají, zatímco světlé vápencové dno odráží světlo zpět. Přidáme-li k tomu odraz zelené vegetace okolních lesů a světlých hor, jezero získá svou charakteristickou zeleno-modrou barvu.

Zelené jezero je fascinující ukázkou síly a krásy přírody. Jde o přírodní raritu, která lidstvu ukazuje, jak dynamická a nádherná může být naše planeta. Jezero je skutečným pokladem Rakouska a nadchne jakéhokoliv milovníka přírody a cestování. Skvělou zprávou pak je, že je nádherné v jakékoliv části roku.

Zdroje: hausamgruenenseewandertippswikipedia