Tradiční rituál žehlení prsou - metoda ochrany, nebo bolestivé utrpení? Temná stránka kulturních tradic, která postihuje tisíce mladých dívek na několika místech světa. Kontroverzní praxe, která má tragický dopad v podobě fyzické a psychické bolesti. Krutou proceduru provádí ve všech deseti regionech afrického Kamerunu, v menší míře i v Čadu, Togu či Rovníkové Guinei.

Boj s bolestivou realitou a její tragické následky

Praxe žehlení prsou je nepředstavitelně bolestivý rituál, který je někdy prováděn na dívkách již od devíti let. Jaký je jeho účel? Za vším stojí široce rozšířený mýtus. Někteří věří, že žehlení prsou dívku ochrání před obtěžováním, znásilněním, únosy a předčasnými sňatky, které by mohly zničit sociální postavení rodiny. Rodiče si myslí, že tímto způsobem omezují vývoj dcer, udržují je dětmi déle, a tím je chrání. Je to zvláštní a těžko pochopitelný paradox, že se pokouší ochránit své děti tak, že je zraňují.

Deformace těla mladých dívek

Proces je skutečně strašidelný. Jakmile dívky začnou projevovat známky puberty, jsou jim na prsa přikládány různé nahřáté předměty, jako jsou kameny, kladiva, špachtle nebo paličky. Cílem je deformovat a poškodit prsní tkáň dívky. Tato krutá praxe se často provádí v tajnosti, v noci nebo brzy ráno, a trvá měsíce, někdy i roky, dokud se prsní tkáň nezničí nebo se nedosáhne zpomalení jejího normálního růstu.

Důsledky žehlení prsou jsou tragické, dívky trpí fyzicky i psychicky. Mezi fyzické následky patří popáleniny, cysty, abscesy, deformace, ztráta citlivosti, infekce a jizvy. Tato bolestivá procedura může způsobit i problémy s kojením v případě, že se dívky později stanou matkami. Z psychického hlediska žehlení prsou vede k nízkému sebevědomí, izolaci, depresi a úzkosti.

Zdroj: Youtube

Temná tradice již několik generací

Tato praxe je nejrozšířenější v západní a střední Africe, zejména v Kamerunu, kde se odhaduje, že až 24 procent dívek a žen prošlo touto hrůznou procedurou. Ale nejde jen o Afriku. Vyskytuje se také v některých částech Asie a na Středním východě. Setkat se s ní můžeme i v uprchlických táborech, kde jsou dívky a ženy vystaveny vysokému riziku sexuálního násilí.

Zvědavé dobrodruhy často fascinují různé zvyky a tradice, které objevují na svých cestách. Bohužel existují i takové, která nám ukazují nejhorší stránku nevědomého týrání. Podle Organizace spojených národů patří žehlení poprsí ve světě mezi pět nejpodceňovanějších způsobů násilí praktikovaných na ženách.

Zdroje: aho, globalcitizen, cpdonline