Zámek Lednice patří k nejnavštěvovanějším památkám v naší republice. První historická zpráva o této lokalitě pochází až z roku 1222. Návštěvníci zde mohou obdivovat nejen romantický zámek, ale také jeden z největších evropských parků (téměř 200 ha), ve kterém návštěvník najde palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad. A také zednářské symboly, které byly donedávna běžným lidem skryty. Našli je až úplnou náhodou zahradníci.

Zdroj: Youtube

Zednářskou zahradu odhalily letecké snímky

Zahradníci potřebovali ke své práci porovnat letecké snímky s původním plánem parku a objevili něco nečekaného. Staré stromy vytvářely podivuhodné obrazce, kdy každý měl svou symboliku a ukazoval na zednářskou historii tohoto místa. Dosud přitom neměl nikdo o zednářské zahradě tušení.

Zednářská zahrada se ukrývala v na první pohled nenápadném lesíku a vše odpovídalo 200 let starému plánu. Toto nečekané tajemství se podařilo odhalit jen díky pohledu z ptačí perspektivy.

Nejvýraznější je oktagon

Zednářský park v Lednici byl vytvořen mezi lety 1791 a 1799. Stromy a květiny byly vysázeny do geometrických obrazců, které tvořily různé tvary, jako jsou kruhy, kosočtverce a jiné mnohoúhelníky. Jedním z nejvýznamnějších obrazců je oktagon, který je složen z několika os a vytváří osmicípou hvězdu. Ve středu tohoto místa stával chrám Slunce.

Chrám Slunce představoval pavilon, ze kterého byl perfektní rozhled na všechny strany do velké dálky. A právě odtud vycházely jednotlivé osy. Jedna mířila na minaret, další do Podivína, Lednice, na budoucí Janův hrad či na Labutí jezero. Podle odborníků mělo vše svůj přesný řád, který vycházel z barokní kompozice.

Místo tajemných rituálů?

Zednářská zahrada musela v historii působit velmi tajemně. Podle odborníků je dokonce možné, že se zde odehrávaly i nějaké zednářské rituály. Je to ale jen hypotéza.

Z původní zednářské zahrady se dnes dochoval jen zlomek. A vzhledem k historii je s podivem, že se podařilo toto torzo vůbec odhalit. V roce 1805 byl totiž park na něčí příkaz zrušen. Za dalších 50 let se ovšem našel někdo prozíravý, kdo se rozhodl stromy znovu vysadit tak, aby symbolům daly opět původní tvar. Na klíčových místech nyní návštěvník uvidí vzrostlé kaštany. Zahradníci se po zajímavém objevu rozhodli obnovit staré linie a symboly, aby byly opět patrné, a to vhodným prořezem stromů.

Odkaz předků

Pokud někdo chce zednářskou zahradu najít, musí se dobře dívat. Leží totiž mimo hlavní turistickou trasu. Je snadné ji minout bez povšimnutí. Nejlepší je vyrazit do zednářské zahrady v době, kdy kvetou kaštany. Jelikož stojí na klíčových místech, hodně návštěvníkům prozradí. Zahrada však není jediným místem, kde lze najít zednářské symboly. Objevíte je také na zámeckých zdech. Pokud se chcete nechat unést mystickou atmosférou a prozkoumat jedinečné dědictví svobodných zednářů, je zámek Lednice ideálním místem.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, www.kudyznudy.cz, www.tajemnamista.cz