Zdravotnictví je ve Spojených státech dlouholeté téma, o kterém se demokraté i republikáni přou. Zdravotní zařízení i pojištění jsou ve velkém držení soukromých firem. Desítky milionů Američanů si tak zdravotní péči nemohou vůbec dovolit...

Za všechno může systém zdravotního pojištění

Podle průzkumu společnosti Gallup z prosince loňského roku až 25 % Američanů nebo jejich rodinných příslušníků odložilo léčbu vážné nemoci kvůli vysoké ceně. Podle dat z květnu roku 2020 řešilo problém s financováním zdravotního úkonu alespoň jednou 56 % dospělých Američanů!

Na vině je americký systém zdravotního pojištění… Tento unikát se nepodobá žádnému systému známému z Evropy. Není totiž postaven na veřejném, všeobecném pojištění, jež kryje náklady všech obyvatel. Na rozdíl od Evropy nemá v USA zdravotní pojištění každý, neboť jeho sjednání není povinné ale dobrovolné. Záleží také jen na pojišťovnách, koho pojistí a koho nikoli. Zdravotní pojistky se tak liší jedna od druhé, a to nejen cenou, výší spoluúčasti, procentem hrazených nákladů či rozsahem krytých úkonů.

Porovnání cen s Českou republikou

V žádné z vyspělých zemí neplatí pacienti z vlastní kapsy tolik, co Američané. Ti podle Světové zdravotnické organizace hradí přes 55 % výdajů za lékařskou péči ze svých peněz. Abyste si to dokázali jasně představit, my v České republice hradíme nad rámec zdravotního pojištění jen 10 procent nákladů na zdravotní péči. Méně, než my platí už jen obyvatelé Severní Koreje, Marshallových ostrovů a Šalamounových ostrovů.

Jelikož je situace nepojištěných osob v USA od roku 1965 neudržitelná, stát zavedl program Medicare pro specifické skupiny občanů. Zaměřuje se na příjmově slabší lidi a rodiny, ale ani tak nenabízí kompletní péči.

Američan nikdy dopředu neví, kolik bude muset za lékařskou péči zaplatit

„V USA je zdravotní péče velmi drahá a tím pádem pro spoustu lidí nedostupná. Jít k lékaři je veliký stres, už jen kvůli samotnému zdravotnímu problému. V USA se lidé navíc bojí i toho, zda je to finančně nepoloží – neví dopředu, kolik to bude stát. Je to taková ruleta. Pacient navštíví lékaře a pak měsíc čeká, zda dostane účet na 20 nebo 20 000 dolarů. České bezplatné zdravotnictví je zase druhý extrém. Když je zdravotní péče zdarma, lidé ji využívají více, než by měli,“ říká Michal Horný, který působí jako ekonom zdravotnictví na Emory University v Atlantě.

Své osobní zkušenosti popsal pro iDnes Karel Stryczek, český technik, matematik a chemik, jenž žil do svých 25 let v České republice a poté se odstěhoval do USA, kde nyní žije bezmála už 30 let. Jak hradí pojištění za své zaměstnance různé společnosti? „Náklady na pojistné, způsoby a zdroje platby zdravotního pojištění se různí. Firmy, ve kterých jsem dosud pracoval, poskytují zdravotní pojištění jako součást kompenzace. Pojištění pro tříčlennou rodinu stojí letos 1044 dolarů měsíčně u zdravotní pojišťovny, se kterou má firma smlouvu. Za jednotlivce se platí asi 400 dolarů měsíčně. Firma, ve které nyní pracuji, ho hradí všem zaměstnancům celé. Předchozí firma platila část, v rozmezí od 80 % pro pracovníky s nízkým příjmem, 50 % pro pracovníky v nejvyšší příjmové kategorii,“ vysvětluje a zároveň dodává: „Běžnou léčbu běžných nemocí si platíme sami, i když do systému přispíváme přes 12000 dolarů ročně prostřednictvím firmy, plus platíme povinné pojištění.“

Tisíc dolarů za porod! Umíte si představit, že by to takto fungovalo i v Česku?

„Náklady na péči. Za preventivní péči a doporučené očkování neplatíme nic. U praktického nebo dětského lékaře platíme 15 dolarů za každou návštěvu, pojišťovna doplácí asi 100 dolarů za návštěvu. Léčba středně komplikované zlomeniny zápěstí stála asi 3500 dolarů, z toho 700 dolarů jsme platili my. Porod císařským řezem v roce 2005 stál asi 8000 dolarů. Zajímavé bylo vyúčtování pobytu mámy s dítětem v nemocnici. Jeden den v nemocnici stál 1000 dolarů, 4 dny tedy 4000. Plus ovšem, k večeru prvního dne se narodilo dítě, to jest další 3 dny v nemocnici za dítě, tedy 7000 dolarů za pobyt v nemocnici, celkem 15000 (8000 porod, 7000 pobyt v nemocnici, 4 dny máma, 3 dny dítě). Z této částky 14000 uhradila pojišťovna a 1000 dolarů my,“ vypráví Stryczek.

Ačkoliv je systém pojištění oproti našemu standardu naprosto zdrcující, americké zdravotnictví se zas může pochlubit nejlepšími světovými lékaři. Působí zde nejvíce nositelů Nobelovy ceny, přichází se zde na většinu důležitých lékařských objevů a pacientům jsou k dispozici nejlépe vybavené kliniky na světě.

Zdroje: www.seznamzpravy.cz, vedavyzkum.cz, https://dspace5.zcu.cz, www.penize.cz