Podzemní svět plný divů

Jen pár kroků od lázní Teplice nad Bečvou otevírají tyto jeskyně bránu do jiného světa. Vznikly kombinací atmosférických a teplých minerálních vod a skrývají nejen krásy aragonitových útvarů, ale také tajemství tisíců let starého podzemního světa.

Zdroj: Youtube

Jeskynní systém vznikl díky současnému působení atmosférických a teplých minerálních vod vystupujících z velkých vápencových hloubek.

Páni jeskyně: Bratři Chromí

Kdo by si pomyslel, že v tichu moravské krajiny leží poklad objevený na přelomu 19. a 20. století? Jako první objevili jeskyně v létě roku 1912 dělníci. V obecním lomu Na Baránce si všimli svislé pukliny ve skále. K jejich překvapení začala z pukliny během zimy vycházet pára.

Bratři Josef a Čeněk Chromí si podivného úkazu všimli a rozhodli se puklinu rozšířit. Museli postupně vyklidit suť a nakonec v lednu 2013 sestoupili 42 metrů hlubokým komínem do jeskynního království. Od roku 1926, kdy byly jeskyně otevřeny pro veřejnost, se staly svědky tisíců ohromených výrazů návštěvníků.

Nezvykle teplá jeskyně

Vstup do jeskyně překvapí i tím nejméně očekávaným způsobem – je teplý. S konstantní teplotou 14,5 °C se jedná o nejteplejší jeskyni v České republice. Tento fenomén je ideální pro návštěvu v chladnějším období, kdy můžete uniknout mrazivému vzduchu venku.

Procházka podzemní galerií

Jeskyně nabízejí mozaiku podzemních sálů, kde každý kout skrývá něco jedinečného. Obdivujte nádherné formace aragonitu, který dává jeskyním jejich charakteristický vzhled, stalagmity, které připomínají pocukrované koblihy, či neuvěřitelnou Zasedací síň. Cestu vám ozvláštní i průvodce, který vás provede historií a tajemstvími tohoto místa a podělí se s vámi o nejrůznější zajímavé příběhy spojené s tímto podzemním královstvím.

Unikát skrývá i smrtelné nebezpečí

Ale nejde jen o krásu. Zbrašovské aragonitové jeskyně hrají klíčovou roli v geologickém a biologickém výzkumu. Odborníci zkoumají jedinečný ekosystém jeskyně, aby pochopili a chránili její krásu pro budoucí generace.

Za unikát této jeskyně je považován především minerál aragonit. Ale pozor, i v této jeskyni najdeme nebezpečná místa. Nejnižší místa jeskyně jsou trvale zaplněna oxidem uhličitým, který dokonce v některých místech vytváří nebezpečná plynová jezera. Turisté se ale bát nemusejí, prohlídková trasa se těmto rizikovým místům vyhýbá.

Okolí a další skvosty

Jeskyně nejsou jediným pokladem této oblasti. Nedaleko se nachází i Hranická propast, nejhlubší zatopená propast na světě. A po náročné prohlídce podzemí můžete najít odpočinek v lázních Teplice nad Bečvou.

Poklad pod nohama

Zbrašovské aragonitové jeskyně představují jedinečnou kombinaci přírodní krásy, historie a vědeckého poznání. Výlet do tohoto podzemního světa nabízí pohled do nitra naší země a připomíná nám, že objevování nemusí být vždy spojeno s dalekými cestami. Někdy stačí jen se podívat pod povrch, kde čekají skryté poklady, jako jsou právě Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Zdroje: novinykraje.cz, casopis.ochranaprirody.cz, zbrasovske.caves.cz