Tantō: Víc než jen čepel

Tato zbraň, která se datuje do období Heian, je jednoduchý nebo oboustranný nůž. Původně praktická zbraň se vyvinula v obřadní předmět, který samurajové často nosili, dokud nedali přednost kombinaci katany a wakizaši. Zajímavé je, že tantō hrálo také zásadní roli při rituálu seppuku, což podtrhuje jeho kulturní význam mimo bitevní pole.

Zdroj: Youtube

Wakizaši: Stálý společník samuraje

Wakizaši, kratší meč než katana, byl nedílnou součástí samurajské zbraně daishō. Zbraň se zdobenou rukojetí čtvercového tvaru nebyla pouhým záložním mečem. Představovala společenské postavení a osobní čest samuraje. Zajímavé je, že samurajové směli nosit wakizaši i v situacích, kdy byla katana zakázána, což znamenalo její jedinečné místo v samurajské kultuře.

Yumi: Mistrovství z dálky

Přechodem ke zbraním na dlouhé vzdálenosti byl asymetrický dlouhý luk Yumi, který byl hlavní zbraní při jízdě na koni. Vyrobený ze dřeva, kůže a bambusu a přesahující výšku lučištníka byl důkazem všestrannosti samurajů. Lukostřelba neboli kyūjutsu byla uctívaným uměním, které se v arzenálu samurajů často stavělo nad šerm.

Naginata: Síla a půvab v kombinaci

Naginata, tyčová zbraň s dlouhou čepelí, zaujímala v samurajské výzbroji zvláštní místo, zejména mezi samuraji ženského pohlaví neboli onna-bugejšami. Zbraň byla nejen symbolem bojových dovedností, ale také součástí věna urozených žen, což dokládá její význam v boji i v kulturní tradici.

Tsukubō: Nástroj, který se stal zbraní

Tsukubō, tyčová zbraň, která má původ v zemědělském nářadí, se vyvinula ve zbraň s několika kovovými hroty. Tsukubō používali samurajové i jejich podřízení a šlo o názorný příklad přizpůsobivosti a vynalézavosti samurajských zbraní, zejména v období Edo, kdy samurajové plnili také policejní funkce.

Kabutowari: Rozbíječ přileb

Kabutowari neboli hachiwari byla kompaktní boční zbraň, často označovaná jako přilbový nebo lebkový rozbíječ. Její hlavní funkcí bylo prorazit pancíř nepřítele, což dokládá taktické znalosti samurajů v oblasti vedení války. Zbraň, která byla k dispozici v podobě dýky nebo obušku, podtrhuje rozmanitost samurajského arzenálu.

Katana: Ikona samurajů

A konečně katana, pravděpodobně nejikoničtější samurajská zbraň, byl dlouhý meč s jedním ostřím, který byl uctíván pro své řemeslné zpracování. Proces výroby katany byl sám o sobě uměleckou formou a výsledkem byla zbraň, která byla stejně smrtící jako krásná. Katana symbolizovala duši samuraje, nebyla jen zbraní, ale představovala samotnou podstatu bojovníka.

Samurajské zbraně byly mnohem více než jen válečné nástroje; byly odrazem bohatého kulturního dědictví a ztělesňovaly ctnosti samurajů. Každá zbraň, od přesnosti tantó přes dosah jumi až po ikonické zakřivení katany, vypráví příběh minulé éry, kdy čest, disciplína a umění byly základními kameny života válečníka.

Zdroje: japanjunky.com, superprof.com.au, au-coeur-du-japon.com