Od středověké pevnosti k zámku tří císařů

Zbiroh, hrad s bohatou historií, patří k nejstarším hradům v České republice, jehož původ sahá až do 13. století. V průběhu následujících staletí vlastnily hrad různé šlechtické rody a sloužil jako sídlo pro významné panovníky, jako byli Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II. Tato spojitost s třemi císaři mu vynesla přezdívku "zámek tří císařů". V průběhu doby se stal z původní středověké pevnosti elegantní zámek.

Posledním majitelem zámku Zbiroh byl kníže Josef Colloredo-Mansfeld. V tomto období zde také pobýval malíř Alfons Mucha, který zde vytvořil své nejznámější dílo “Slovanská epopej“. Po okupaci však zámek vkročil do dlouhého temného období.

Temná doba zámku

Za totality byl zámek Zbiroh přísně utajovaným objektem. V roce 1943 byl obsazen nacistickým Německem a stal se důležitým místem pro štáb SS. Díky svému umístění na vrchu a tvrdému buližníkovému podloží, které skvěle odráží rádiové vlny, byl ideálním místem pro odposlechy. Po skončení 2. světové války zabrala zámek Československá armáda, která zde umístila tajný radar Tamara. Zbiroh tak zůstal utajeným vojenským objektem až do 90. let, kdy byl konečně opuštěn.

Tajemství zámecké studny

Po rozsáhlé rekonstrukci byl zámek Zbiroh otevřen veřejnosti v roce 2005. Během rekonstrukce byly v zámecké studni objeveny seznamy povýšených a zemřelých nacistů, stejně jako zbraně ze 17. století a z období 2. světové války. Studna je v hloubce osmdesáti metrů přepažena a pod falešným dnem. Pravděpodobně se ve spodní části studny ukrývá něco, co si nacističtí pohlaváři nepřáli zveřejnit. Spekuluje se o pokladu, ale také panuje velká obava, že by sestup do studny mohl být smrtelně nebezpečný. V roce 2005 do studny archeologové spustili kameru. V 85 metrech narazili na sloupec vody a pod ním uzávěru z fošen a jílu. Dalších výzkumů se odborníci obávají. Bojí se, že ve studni by se mohlo nacházet velké množství výbušnin. V případě exploze by studna fungovala jako hlaveň a mohla by napáchat fatální škody.

Místo, kde se minulost setkává s přítomností

Dnes mohou návštěvníci zámku Zbiroh strávit den procházkou po historických hradbách. Prohlédnout si jednu z nejhlubších studní v Evropě. Je vytesaná do buližníkové skály a hluboká až 163 metrů. Mohou také prozkoumat bohatou historii zámku, ať už v rytířském sále, kde se kdysi setkávali templáři, nebo v sále Alfonse Muchy. A pro ty, kteří hledají opravdu unikátní zážitek, nabízí zámek možnost strávit noc v komnatách, kde kdysi pobývali velikáni jako Rudolf II., Karel IV. a Zikmund Lucemburský.

Zdroj: Youtube

Zbiroh je jedním z mála celoročně otevřených zámků u nás a každý tu objeví něco, co ho zaujme. Tento historický skvost je symbolem doby císařů a zároveň místem, které skrývá dlouhé temné období. Tak až vyrazíte na výlet, nezapomeňte navštívit toto tajuplné místo. A kdo ví, možná se v tajných chodbách ukrývá poklad.

Zdroje: tipnavylety, tajemnamista, zbiroh