Magická zákoutí v srdci Česka

V posledních letech zažívají zatopené lomy v České republice vzrůstající popularitu. Oproti přeplněným koupalištím mají tyto přírodní skvosty co nabídnout – nádhernou krajinu a soukromí. Ovšem za veškerou jejich krásou se může skrývat i nebezpečí, které je třeba respektovat a je nutné být vždy opatrný. Přinášíme vám přehled několika nejkrásnějších zatopených lomů v Česku, kde si můžete užít osvěžující koupání, adrenalinové skoky do vody, ale také romantické momenty a úžasné spojení s přírodou.

Lom Šífr: Podvodní muzeum plné tajemství

Zdroj: Youtube

Zatopený břidlicový lom u Svobodných Heřmanic vyniká svou neuvěřitelně čistou vodou a hloubkou, kterou ocení především potápěči. V tuto kouzelnou krajinu pod vodou se ponoříte do světa, kde se snoubí minulost s přítomností. Artefakty dávné těžby a různé předměty, které sem byly umístěny pro zpestření ponoru, tvoří podvodní muzeum plné tajemství. Lom Šífr je oblíbený nejen mezi potápěči, ale i mezi koupajícími se plavci, kteří si mohou vychutnat křišťálově průzračnou vodu a upravenou pláž. Skvělou zajímavostí je také ponorná kabina Permon, která visí pod hladinou jako zbytky minulých dob.

Kujalův lom: Spojení historie a adrenalinu

Dalším skvostným zatopeným lomem je Kujalův lom v Hřiměždicích ve Středočeském kraji. Toto místo má dvojí tvář - historickou i adrenalinovou. Dříve sloužil jako těžební lom a cvičební středisko pro armádní potápěče. Dnes je oblíbeným místem pro dobrodruhy hledající extrémní zábavu. Zde můžete skákat do vody z výšky až deseti metrů, nebo se opalovat na molu s úchvatným výhledem. Skalní útvary s čísly označují výšku, ze které můžete skákat do vody, a nabízejí nezapomenutelný zážitek.

Lom Rampa: Skrytá perla Jeseníků

Mezi nejkrásnější zatopené lomy v Česku se řadí také lom Rampa, který je významný svými imponujícími skalními stěnami, vzniklými původní těžbou. Tento lesní lom leží v malebné oblasti Žulovské pahorkatiny nedaleko obce Černá Voda. Právě zde můžete zažít kouzlo romantiky spojené s přírodou, která obklopuje tento unikátní vodní ráj. Lom Rampa neoplývá stánky nebo dalšími turistickými atrakcemi, ale láká skupiny nadšenců, kteří jsou ochotní vydat se za oázou klidu a čistou vodou. Okolní krajina nabízí neopakovatelnou atmosféru.

Kamenný vrch: Objevování podvodního království

Necelé dva kilometry od Trhové Kamenice se tyčí Kamenný vrch, na jehož úpatí najdeme několik zatopených lomů. Tyto bývalé lomy na těžbu žuly jsou dnes oázami klidu a krásy, které lákají koupající, potápěče i milovníky skoků do vody. V zatopených kráterech můžete objevit skryté podvodní království, které nabízí úžasné pohledy na čisté dno i záhadné relikty minulosti. Zatopený lom nabízí nejen svou ohromující krásu, ale také širokou škálu potápěčských možností. Voda je krystalicky průzračná a skýtá pohled na bohatství vodního světa.

Pískovna Mlékojedy: „České moře“ s bohatým zázemím

Neratovice, malebné město ve Středočeském kraji, ukrývá jednu z nejzajímavějších zatopených pískoven v Česku – Mlékojedy. Toto „české moře“ láká návštěvníky svou křišťálově čistou vodou, písečnými plážemi a bohatým zázemím. Místní Beach Park přináší skvělé možnosti jak pro plážové aktivity, tak i pro vodní sporty. Zde si můžete užít nejen koupání a plážový volejbal, ale také kulturu a zábavu. Koncerty, párty, promítání filmů – Mlékojedy mají co nabídnout. Možnosti ubytování jsou rozmanité od chatek a kempů až po prostor pro vlastní stany. Největším lákadlem této lokality je nejen krásná příroda, ale i společenský ruch.

Zatopené lomy v České republice jsou skutečně klenoty přírody, které nabízejí nejen krásná místa pro koupání, ale i adrenalinové zážitky pro ty, kteří jsou ochotní podstoupit dobrodružství. Při návštěvě však nikdy nezapomínejte na svou bezpečnost a ohleduplnost k přírodě.

Zdroje: kudyznudy.cz, cestovinky.cz, travelking.cz