Osvěžující vodní radovánky v parných dnech jsou snem každého milovníka přírody. Pokud toužíte po koupání v křišťálově čisté vodě a rádi objevujete nová zajímavá místa, máme pro vás tipy na nejhezčí zatopené lomy v Česku. Tyto lomy vás okouzlí svou nádhernou přírodou, chladnější vodou a často i malebnými panoramaty.

Křišťálová krása pod vodní hladinou: Lom Borek

Lom Borek u Golčova Jeníkova, malebné místo, které přitahuje milovníky přírodního koupání i potápěče, je umístěný mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem na Vysočině. Jde o zatopený hadcový lom s rozlohou asi 2 ha, je obklopený skálami a zelení a voda je tak čistá, že se jeví jako křišťál. Lom nabízí potápěčům nejen výzvu v podobě své hloubky, která každým rokem o několik centimetrů vzrůstá a dosahuje nyní kolem 30 metrů, ale také skryté poklady, jako je vrak Wartburgu a ponorka "Stejskanik".

Průzračné vody a dřevěný žralok: Lom Horní Cerekev

Dalším místem, které můžete navštívit, je lom Horní Cerekev na Pelhřimovsku. I když je voda zde o něco chladnější, její čistota je neuvěřitelná, dokonce i v nejteplejších dnech zůstává průzračná. Lom je oblíbeným místem pro potápěče, na jeho dně mohou objevit pětimetrového dřevěného žraloka. Maximální hloubka zde dosahuje 22 metrů a koupání je zde zdarma.

Křišťálová oáza: Lomy na Kamenném vrchu

V oblasti Trhové Kamenice najdete tři zatopené lomy, které byly dříve těžištěm žuly. Tato místa nejsou ideální pro neplavce nebo děti, jelikož hloubka u břehu začíná na 13 metrech a prohlubuje se až do 25 metrů. Nicméně, pokud hledáte klid a soukromí, tyto lomy jsou pro vás jako stvořené. Mimořádně čistá voda zde funguje jako magnet pro potápěče, kteří si zde mohou vychutnat celoročně skvělou viditelnost a sledovat podmořský život, včetně zlatých karasů, okounů, jeseterů, kaprů a raků.

Psí stopa v jezírku: Lom Hradišťský vrch

Dále na západ, v blízkosti Konstantinových Lázní, se nachází zatopený lom Hradišťský vrch, který tvoří obří otisk psí tlapy. Tento lom, těžený od konce 19. století až do roku 1997, je v současnosti oblíbeným místem pro přírodní koupání. Jeho jezírko nabízí průzračnou vodu, písečnou pláž a kamenné bloky sloupcovité formy čediče.

Romantické koupání: Mašovický lom u Znojma

Naší další zastávkou je Mašovický lom u Znojma, jde o jedno z nejkrásnějších přírodních koupališť v Česku. Tento umělý biotop je domovem vzácného čolka dravého, skokana štíhlého, blatnice skvrnité nebo kuňky ohnivé. Nádhernou průzračnou vodu si můžete užít úplně zdarma, avšak pozor, pro malé děti se tento výlet nedoporučuje, jelikož lom je obehnán strmými svahy.

Oáza klidu a krásy: Lom Výkleky

Poslední, ale rozhodně neméně krásný je zatopený lom Výkleky nacházející se nedaleko Olomouce. Na vstupu do lomu je kamenitá pláž s pozvolným vstupem do vody, zatímco v ostatních částech lomu se můžete do vody dostat po kamenitých útesech. Průzračnost vody je zde tak velká, že je možné při plavání vidět až do hloubky tří metrů. Maximální hloubka je 6 metrů, dno je kamenité a lom rádi vyhledávají také potápěči. Vodní plocha je obklopena obrovskými skalisky porostlými stromy, ze kterých je krásný výhled na hladinu i okolí. Koupání je zde na vlastní nebezpečí a platí zde zakáz koupání psů.

Doufáme, že vás naše tipy inspirovaly a přinesou vám osvěžení i nezapomenutelné zážitky v náruči krásné přírody. Vyrazte objevovat tato malebná místa a užijte si koupání v křišťálově čisté vodě obklopeni skalami a zelení.

Zdroje: prozeny.cz, udalostiextra.cz