Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) je druh pavouka, který se zabydlel i na území České republiky. Má zajímavou biologii a je známá tím, že je nejjedovatější ze všech pavouků, které můžeme u nás potkat. S tímto druhem se můžete setkat na nesečených loukách a starých sadech, a výjimečně i ve svém bytě. Vyskytuje se v teplejších oblastech od střední Asie až po jižní Evropu. V Česku se bychom si na ni měli dávat pozor zejména ve středních Čechách, Polabí, nebo na jižní Moravě.

Velikost a výjimečnost tohoto druhu pavouka

Zapřednice jedovatá Je největší druh zápřednice v Evropě, s dospělými samicemi dosahujícími délky až 15 mm (bez končetin), samci jsou o něco menší a dorůstají 12 mm. Pavouk má oranžovočervenou hlavohruď a černé konce kusadel. Jeho nohy jsou dlouhé a štíhlé, a světle zelenavé barvy s šedými až černými skvrnami na spodní straně nohou. Zajímavostí je, že samci jsou štíhlejší než samice a mají žlutě zbarvený zadeček. Navzdory své velikosti jsou tito pavouci mistři v maskování. Zadeček samců je šedý s dvěma žlutými pruhy po stranách, zatímco zadeček samic je zelenavý a mění se na béžovohnědou barvu se stárnutím.

Na rozdíl od jiných pavouků, zápřednice netkají pro lov své kořisti žádné. Místo toho si dělají pavučinové zámotky na vrcholcích vegetace, které používají jako úkryt, místo pro odpočinek, nebo prostor pro péči o mláďata.

Nebezpečí kousnutí: Co může způsobit člověku

Ale co udělat, pokud se s tímto pavoukem setkáme a on nás kousne? Většina pavouků, které můžeme v ČR potkat, jsou jedovatí, ale jen někteří z nich mohou propíchnout lidskou kůži. Kousnutí zápřednice jedovaté je bolestivé a může způsobit otoky, zvýšenou teplotou, zarudnutí a ochrnutím okolo místa vpichu. Tyto příznaky obvykle odezní během 24 hodin, ale pro malé děti a citlivé jedince může být kousnutí zápřednice jedovaté nebezpečné.

Zdroj: Youtube

Zápřednice jedovatá je nejen největší druh zápřednice žijící v Evropě, ale také jeden z nejvýraznějších druhů, které se v poslední době začaly na území ČR šířit a stávat se čím dál tím běžnějším. Díky jejímu výraznému a přitažlivému vzhledu a také díky jejímu nápadnému chování je snadno rozpoznatelná a na lokalitách, kde se vyskytuje, je také poměrně snadné ji najít. Může to být přínosné jak pro přírodovědce a entomology, tak pro běžného člověka, který chce v přírodě trávit čas a má zájem o přírodu.

Zdroje: m.magazinplus, living.iprima, krejsashop,