Zámek Miramare stojí na skalnatém výběžku u Terstu. Tato monumentální stavba, navržená a postavená pro arcivévodu Ferdinanda Maxmiliána a jeho manželku Charlotu Belgickou, je více než jen okázalým výtvorem viktoriánského období – je to místo, kde se prolíná láska, tragédie a tajemství.

Ferdinand a Charlota – epopej lásky a tragédie

Základní kámen byl položen v roce 1856 na místě, které Ferdinand objevil během bouře. Jeho srdce bylo okamžitě uchváceno divokou krásou této lokality a rozhodl se věnovat svému snu o dokonalém domově pro sebe a svou manželku. Tak vznikla stavba zámku na útesu, odkud se naskýtá úchvatný pohled na azurové Jaderské moře. Stavba zámku trvala čtyři roky a výsledkem je nádherný palác, v němž manželé prožili několik krátkých, ale šťastných let. Ale jejich šťastná doba byla narušena dramatickými událostmi, které měly přijít.

Zdroj: Youtube

V roce 1864 se Ferdinand a Charlota rozhodli přijmout nabídku Napoleona III. a odebrali se do Mexika, aby Ferdinand vládl jako císař Maxmilián I. Toto rozhodnutí mělo pro oba tragické následky. Ferdinandův konzervativní přístup byl v ostrém kontrastu s liberálním postojem jeho nových poddaných. Po odmítnutí návratu do Evropy byl nakonec v roce 1867 popraven. Tragédie se nevyhnula ani Charlotě. Po manželově smrti se její duševní zdraví začalo rapidně zhoršovat a po zbytek života se potýkala s depresemi a halucinacemi. Zemřela v ústraní v roce 1927.

Enigmatická Sisi – císařovna plná záhad

Zámek Miramare se poté stal domovem dalších důležitých postav, které byly rovněž zasaženy tragédií. Ferdinandova tchyně císařovna Alžběta Bavorská, známá jako Sisi, byla milována lidmi pro svou krásu a dobročinnost. Kromě toho byla známá svou nekompromisní touhou po svobodě a nenaplněnou láskou k Maďarsku, což ovlivnilo i její život na zámku. V roce 1898 byla však zavražděna při atentátu italským anarchistou Luigi Lucheni v Ženevě, což vyvolalo vlnu smutku v celé Evropě.

Jak Miramare ovlivnilo evropskou historii

Následně se zámek stal domovem arcivévody Františka Ferdinanda d´Este, synovce císaře Františka Josefa I. Byl mužem s mnoha plány a vizemi a lidé věřili, že by mohl přinést reformy a změny v rakousko-uherském impériu. Jeho tragická smrt v Sarajevu v roce 1914 však byla jiskrou, která odstartovala první světovou válku, jednu z nejtragičtějších událostí 20. století.

Tyto řady tragických událostí daly vzniknout pověsti o prokletí zámku Miramare. Říká se, že každý, kdo zde přenocuje, je odsouzen k násilné smrti. Zámek tedy zdaleka není jen výjimečným architektonickým dílem 19. století, ale také místem, které skrývá řadu dramatických a historicky významných příběhů. Bez ohledu na pověsti o prokletí je to místo, které si rozhodně zaslouží vaši návštěvu.

Zdroje: italiani.it, zelenikras.si, tourismtravel.eu