Století proměn v srdci Evropy

Zdroj: Youtube

Historie zámku Hluboká sahá až do 13. století, kdy byl na místě dnešního zámku postaven původní hrad. Ten vlastnily různé šlechtické rodiny, které ho přestavovaly podle tehdejších trendů a potřeb. Zámek Hluboká, jak ho známe dnes, je výsledkem velké přestavby z 19. století, kdy rod Schwarzenbergů, inspirovaný královskými rezidencemi v Anglii, zámek přestavěl v neogotickém slohu. Kromě toho zámek ukazuje vliv mnoha kulturních epoch od gotiky a renesance až po baroko a rokoko, což odráží bohatou a rozmanitou historii regionu.

Zkamenělé stádo

Kromě architektury a historie se zámek Hluboká nad Vltavou vyznačuje i místními pověstmi, které dodávají tomuto místu tajemnou atmosféru. Jedna z nich vypráví o zkamenělém pastýři. Tento pastýř žil nedaleko zámku a byl známý díky svému věčnému klení. Lidé ho často napomínali, ale on se jim jenom vysmíval. Nakonec pastýř proklel sám sebe i celý svět a jako trest byl spolu se svým stádem proměněn v kámen. Na louce poblíž zámku dodnes stojí kameny, pro které se vžilo označení „Zkamenělé stádo“ a které připomínají pastýře.

Zázračná Samaritánka

Další zajímavou pověstí je příběh o zázračné Samaritánce. Jedná se o pramen, který vyvěrá ze svahu za Hamrem, známý jako "Dobrá voda". Během povodní se voda ve studních často zakalila a přinášela nemoci. Samaritánka však zůstávala čistá a nezakalená. Lidé věří, že ti, kteří z této studánky pijí, se uzdraví. Mnoho lidí si sem chodí nabírat vodu a přísahali by, že voda je skutečné léčivá. I psychotronici a senzibilní osobnosti se shodují, že je to místo s mimořádně silnou energií a voda může mít léčivé účinky. Skvělá je údajně například k léčbě kožních onemocnění a lexémů. Zda se jedná o placebo, nebo je skutečně Samaritánka tak mimořádná, se můžeme dlouze dohadovat.

Legenda o krvavé trávě

Zajímavou součástí historie zámku je také legenda o krvavé trávě. Podle tohoto příběhu zde byl v roce 1290 popraven český šlechtic Záviš z Falkenštejna a na místě jeho popravy prý ještě dlouho rostla tráva s krvavě rudými stébly. Dodnes je prý možné spatřit červenou trávu na místech, kde se poprava odehrála.

Od Pyšné Princezny po Underworld

Zámek Hluboká je také vyhledávanou lokalitou pro natáčení široké škály českých a mezinárodních filmů díky svému skvostnému vzhledu a tajemné atmosféře. Jeho jedinečné prostředí ho předurčuje jako dokonalou kulisu pro různorodé žánry – od fantasy přes romantické filmy až po pohádky. Mezi nejvýznamnější filmy a pohádky, které zde získaly své vizuální podoby, patří například legendární Pyšná princezna, kde zámek Hluboká ztvárnil královské sídlo Krasomily. Dalšími příklady jsou pohádky Jezerní královna a Tři bratři. A dokonce i pro upíří fantasy film Underworld se kulisy tohoto zámku staly ideálním prostředím.

Umělecké poklady zámku Hluboká

Kromě pověstí a filmových spojení se zámek Hluboká může pochlubit nádhernými sbírkami umění a starožitností, které jsou součástí prohlídkových okruhů. Návštěvníci mohou obdivovat bohatě zdobené komnaty plné gobelínů, obrazů, nádob, knih a zbraní. Pokud se ocitnete na zámku, nezapomeňte navštívit také okolní park. Tento nádherně upravený anglický park nabízí množství vzácných a exotických rostlin a stromů. A pokud máte rádi přírodu, zajisté oceníte i blízký zámeček Obora, kde můžete obdivovat sbírku vycpaných zvířat a loveckých trofejí.

Zámek Hluboká nad Vltavou je tedy nejen místem s bohatou historií a krásnou architekturou, ale také místem plným pověstí a tajemna. Každý, kdo sem zavítá, se může ponořit do minulosti, ale také zakusit kouzlo pohádkových příběhů, které dávají tomuto místu jedinečnou atmosféru.

Zdroje: lifee.cz, vyslapy.cz, kudyznudy.cz