O Zakopaném vědí patrně hlavně milovníci zimních sportů. Ne nadarmo se mu říká zimní hlavní město Polska. Střediskem zimního vyžití všech možných druhů může být Zakopané hlavně proto, že se může honosit „titulem“ nejvýše položeného města v celém Polsku, když se většina jeho zástavby nachází v nadmořské výšce devíti set metrů nad mořem (pro porovnání jde o výšku mezi vrcholem Lysé hory a Pradědu).

Původně šlo o malou královskou osadu

Historie Zakopaného sahá až do 16. století, kdy v těchto místech vznikla maličká osada s méně než padesáti obyvateli. Patřila králi, později rakouskému císaři a ještě blíže současnosti ji dokonce koupila maďarská rodina Homolacsů. V té době tady už stála železárna a několik původních chaloupek se obklopovalo dalšími a dalšími domky a přicházeli noví obyvatelé. Místo k životu to bylo drsné, ale ani to neodradilo další příchozí od toho, aby se zde usazovali. Tak se stalo, že na konci devatenáctého století bylo z původní padesátky na tři tisíce lidí, kteří našli v Zakopaném svůj domov. Tehdy už také šlo nejen o místo s možností práce v železárně, ale také o horské lázně, které získávaly rychle na věhlasu.

Díky, hrabě Zamoyski

Další roky přinesly problém z neřízenou těžbou okolních lesů, kterou rázně vyřešil až nový majitel panství hrabě Zamoyski, který se rozhodl založit zde národní park. Právě jemu tedy vděčíme za nádherné místo k výletu nedaleko za našimi hranicemi a Poláci za krásný kus přírody na svém území. Zamoyski byl obecně muž velkého rozhledu a plný prozřetelnosti. Vodárna, pošta, škola, muzeum, telefonní linky i další a další lesy v této oblasti – to všechno se tady objevilo jen díky jeho touze po zvelebení svého majetku.

Zakopané jako turistický ráj

V devatenáctém století objevili Zakopané turisté a umělci, kteří zde nacházeli inspiraci pro svoje díla. Okolní příroda uchvátila i Henryka Sienkiewicze a mnohé další, ale přijížděli sem i běžní lidé, aby tady načerpali novou energii a zážitky. Co může Zakopané nabídnout dnešním návštěvníkům? Je toho opravdu hodně. Jako jedno z největších středisek zimních sportů v celém Polsku má pro hosty k dispozici jak běžecké tratě, tak i sjezdovky, včetně večerního provozu.

Unikátní sněžný labyrint z knihy rekordů

A pak je tady něco, co ocení hlavně děti – areál Snowlandia. Každoročně vzniká v Zakopaném areál, v němž najdeme třeba šestnáct metrů vysoký ledový zámek s vyřezanými ledovými sochami, sněhový tobogán a další atrakce, které zabaví děti i dospělé na dlouhé hodiny. Ale to pořád ještě není všechno. Pýchou celého zmiňovaného areálu je největší sněhový labyrint na celém světě, jehož chodby měří více než dva a půl kilometru a provozovatené areálu jej rok co rok nechávají vystavět na ploše tří tisíc metrů čtverečních z více než šedesáti tisíc ledových bloků. Přibližně padesát dělníků pořebuje na jeho vybudování celý měsíc. Výsledek ale stojí za to, zvlášť když je večer labyrint nasvícený barevnými světly. V té chvíli si snad každý jeho návštěvník musí připadat jako v pohádce. Kdo by si ale myslel, že na jeho spleť vyzraje, toho rychle vyvede z omylu desetimetrová výška stěn tohoto sezónního světového unikátu. V případě problémů se ale pomoc vždy najde.

Zdroj: Youtube

V zimě i v létě – Zakopané má vždy co nabídnout

A když na jaře roztaje sníh? Ani to není žádný problém. Nádherná příroda na samém okraji Tatranského národního parku přímo zve k procházkám a túrám, ať už celodenním sportovním nebo i kratším, jen tak pro potěšení. Cestou kolem největšího tatranského jezera Morskie oko se ti nejzdatnější dostanou až na Rysy. Zdolání nejvyššího vrcholu této 2499 metrů vysoké hory je sice jen pro skutečně zdatné turisty, ale zástupy lidí, kteří proudí v obou směrech, tedy nahoru i dolů, dávají jasně najevo, že nejde o nezdolatelnou překážku. Kdo si ale na vysokohorské výstupy netroufá, postačí mu i procházka nádhernými stezkami v údolí.

Zdroje: zakopane, snowlandia, boredpanda, pl.wikipedia,