Tajné útočiště ponorek

Přísně utajovaná základna sovětských ponorek označená jako objekt 825 GTS (K-825) leží v tehdy obyčejné rybářské vesnici Balaklava. Ta byla vymazána z mapy a v době sovětské éry byla uzavřeným územím, to znamená, že tam měli přístup jen ti povolaní. Stavba základny začala z podnětu Stalina v roce 1957 a ukončena byla v roce 1961. Byla postavena jako objekt pro ochranu námořnictva v případě jaderného útoku. Útočiště by v ní mělo až tři tisíce námořníků a zaměstnanců. Odolat měla zásahu jaderné munice o síle až 100 kilotun, což je pětkrát více než u hirošimské. Byla vybudována v hoře Tavros z tvrdého vápence, ze které bylo odvrtáno 120 tun horniny. Samotná stavba stála šedesát sedm milionů rublů a vybavení dalších šedesát pět.

Místo pro protijadernou námořnickou základnu nebylo vybráno náhodně. Jen dvě stě až čtyři sta metrů široký průliv Balaklavského zálivu chrání přístav před bouřemi, a hlavně není viditelný z moře. Je hluboký 17 metrů, takže do něho mohly vplout ponorky pod vodou. Navíc je i strategicky výhodný, protože se nachází v blízkosti Sevastopolu, kde leží základny Černomořské flotily (kdysi sovětské dnes ruské).

Čtěte také

Čtěte také

Sověti tajně vyvíjeli biologickou zbraň, projekt skončil obrovskou tragédií

Obrovský podzemní komplex

Objekt 825 GTS je kombinace hlubokého podzemního vodního kanálu o délce 600 metrů pod 120 metrů silnou skálou. Jsou v něm výstupy do suchých doků pro údržbu a opravu ponorek s opravárenskými dílnami a sklady pro torpéda a jiné zbraně. Doky mohly pojmout sedm středně velkých dieselových ponorek 613 a 633, které byly postavené v letech 1957-1961.

Kromě toho v prohloubených tunelech a prostorech Tavrosu bylo vybudováno zázemí. Byla tu velitelská stanoviště, kanceláře, jídelny, kuchyně, koupelny, relaxační místa, byty, nemocnice, sklady potravin. Jednotlivá oddělení byla oddělena a uzavřena dveřmi z oceli a betonu. Zajištěno bylo „zásobování“ vzduchem, elektřinu poskytovaly výkonné dieselové generátory, vodu vodovod, palivo se dopravovalo podzemní železnicí. Bez problémů zde bylo možné přežít měsíc.

Po rozpadu sovětského impéria

Po skončení studené války základna 825 GTS ztratila význam. Velká část vybavení, ponorky, munice zbraně byly odvezeny a objekt přestal být střežen. Od té doby až do roku 2003 podléhala zkáze, byla vyrabována, železo bylo „vytěženo“. V roce 2000 základnu převzalo námořnictvo ozbrojených sil Ukrajiny. Sevastopolské „námořní shromáždění“ pod vedením V. Stefanovského v roce 2003 navrhlo zřídit v objektu muzeum studené války. To bylo otevřeno 1. června 2003.

Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost prohlédnout si jednu z největších podzemních základen na světě a seznámit se, jak fungovala. Jsou tu i tematické expozice, např. modelů válečných lodí, výzbroje ponorek, námořní výzbroje a munice, pamětní předměty a unikátní dokumenty. Součástí muzea je i samostatná stálá výstava věnovaná krymské válce v letech 1853-1856. Jsou zde k vidění autentické rarity ze soukromých sbírek filantropů jako vojenská výstroj, uniformy, vyznamenání, zbraně, mapy bitev, osobní věci, dopisy vojáků a důstojníků, mince a předměty denní potřeby.

Čtěte také

Výbuch komplexu Majak vymazal z mapy celé vesnice

Čtěte také

Výbuch ruského komplexu Majak vymazal z mapy celé vesnice

Zdroje: www.insider.comukraine-kiev-tour.com