Památka může způsobit problémy

Když jsme na dovolené, rádi bychom si odvezli kousek zážitků, které nám dané místo nabídlo. To může zahrnovat přírodní suvenýry, jako jsou mušle, kameny nebo dokonce písek z exotických pláží. Avšak nevědomost místních a mezinárodních zákonů může vést k nepříjemným následkům, a to včetně pokut nebo dokonce vězení.

Mušle jako suvenýry

Při nákupu suvenýrů je třeba být ostražitý. To, co je v jedné zemi považováno za bezproblémový suvenýr, může být v jiné zemi vnímáno za ilegální. Například v Chorvatsku je legální koupit mušle jako suvenýr, avšak je důležité mít s sebou doklad o nákupu. Pokud jde o mušle shromážděné přímo z pláže, tady se musíme řídit zdravým rozumem a respektem k přírodě. Jednu mušli by možná nikdo neřešil, pokud by nešlo o chráněný druh. To by už mohlo znamenat tučnou pokutu. Není proto lepší podpořit místní prodejce a koupit mušle u nich?

Exotické destinace a jejich přísné zákony

Ale co když cestujete do exotičtějších destinací? V některých zemích, jako je Turecko, je vývoz mušlí vysloveně zakázán. Stejně tak věci ze želvoviny a slonoviny, často prodávané na balkánských tržištích, jsou mezinárodně zakázány a mohou vás stát nejen vysoké pokuty, ale také svobodu.

Za odvoz písku hrozí pokuta či vězení

A co takhle písek? Krásný, barevný písek může být lákavým suvenýrem, ale v některých místech, jako je Sardinie, je jeho odvoz trestný. Takže než si naplníte lahvičku pískem na památku, dvakrát se zamyslete. Za tento čin vám hrozí vysoká pokuta nebo dokonce vězení.

Vývoz vzácných materiálů v Asii, Africe a Karibiku

V Asii je třeba se vyhnout suvenýrům ze vzácných dřevin, korálů, želvoviny nebo výrobkům, které obsahují části ohrožených druhů zvířat a rostlin. V Africe jsou zakázané výrobky z krunýřů suchozemských želv, hadí kůže nebo korály. Podobně v Karibiku byste se měli vyhnout korálům, mušlím a výrobkům z želvích krunýřů.

Nabídka legálních suvenýrů

Zdroj: Youtube

Ale nezoufejte, existuje mnoho skvělých a legálních suvenýrů, které si můžete odvézt. V Maroku je to tradiční bílo-modrý porcelán nebo koření. Řecko nabízí antistresové korálky Komboloi, vlněné koberce Flokati nebo olivový olej. V Egyptě jsou typické zmenšeniny pyramid a papyrusové svitky. Z Turecka můžete přivézt oblíbenou tureckou kávu nebo tradiční koberce.

Podpora místních řemeslníků

Při nákupu suvenýrů je důležité mít na paměti etickou stránku. Kupováním suvenýrů z ekologicky nešetrných materiálů nebo ohrožených druhů přispíváme k jejich dalšímu vykořisťování a devastaci. Proto se snažte podporovat místní řemeslníky a umělce, kteří vytvářejí autentické a etické suvenýry.

Ať už si z vaší cesty přivezete jakýkoliv suvenýr, nejdůležitější je vzpomínka. Ta je neocenitelná a přetrvá mnohem déle než jakýkoli hmotný předmět.

Zdroje: svetobeznik.info, tn.nova.cz, vysocina.rozhlas.cz