Když se řekne americká kuchyně, možná si představíte hamburgery, hranolky nebo jablečný koláč. Ve stínu těchto oblíbených jídel se však skrývá seznam potravin, které Spojené státy považují za příliš rizikové nebo neetické, aby je jejich občané konzumovali. Zatímco některé z těchto potravin se v různých částech světa konzumují, v USA zůstávají tabu nebo jsou dokonce nezákonné. Vydejme se na kulinářskou cestu za poznáním zakázaných chutí.

Překážka v podobě koňského masa

Koně jsou v americké kultuře uctívanými tvory, často spojovanými s historickou expanzí národa na západ. Zatímco koňské maso se konzumuje v různých zemích, například v Belgii, Francii a Japonsku, představa konzumace těchto majestátních tvorů je pro mnoho Američanů odporná. Ačkoli to není přísně vzato nezákonné, byrokratické překážky téměř znemožňují, aby se koňské maso dostalo na americké talíře.

Kinder překvapení: Více než jen pochoutka

Kinder vajíčka, tyto rozkošné čokoládové pochoutky s hračkami uvnitř, si získaly srdce dětí po celém světě. V USA však zůstávají zakázaným zbožím. Potenciální nebezpečí, které představuje hračka uvnitř, je velkým problémem. Pro mnoho lidí nemusí radost z nalezení hračky stát za riziko, které představuje.

Diskuse o čerstvém mléce

Mléko dělá tělu dobře, alespoň se to říká. Ale ne každé mléko je v očích amerických zákonů stejné. Čerstvé, nepasterizované mléko, které někteří oslavují pro jeho domnělé zdraví prospěšné účinky a přirozenou chuť, je spojováno s několika nemocemi z potravin. Kvůli zdravotním obavám je jeho prodej v různých státech omezen nebo zakázán.

Sýr ano, ale ne příliš mladý

Když si člověk představí jemnou sýrovou pomazánku, vybaví se vám krémový Brie, pikantní Roquefort nebo výrazná vůně Camembertu. Tyto sýry, které jsou základem evropského stolování, se často vyrábějí z nepasterizovaného mléka. Proces zrání mladých sýrů neeliminuje škodlivé patogeny na takové úrovni, jakou vyžadují americké bezpečnostní normy. V důsledku toho zůstávají pravé verze těchto sýrů v USA k velké nelibosti milovníků sýrů vzácnou pochoutkou.

Absint – složitý tanec zelené víly

Absint, často spojovaný s bohémskou Paříží a slavnými umělci jako Van Gogh a Hemingway, má bohatou a kontroverzní historii. Jeho tajemnost spočívá v údajných halucinogenních vlastnostech, které pramení ze sloučeniny thujonu. Přestože "zelená víla" po staletí okouzlovala mnohé, obavy z jejích účinků vedly na počátku 20. století k jejímu zákazu v Evropě i v USA. Moderní výzkumy vyvrátily mnoho mýtů kolem absintu a vedly k jeho legalizaci v některých zemích. V USA se však mohou legálně prodávat pouze verze, které prakticky neobsahují thujon.

Orientace v kulinářských omezeních

Ačkoli výše uvedené potraviny a nápoje mohou být pro mnoho Američanů lákavě nedostupné, slouží jako důkaz vyvíjející se povahy bezpečnosti potravin a kulturních norem. Jak se společnost vyvíjí a mění, mění se i její vztah k tomu, co konzumuje. Zatímco dnes zakázané potraviny mohou být zítra lahůdkami, je nezbytné pochopit důvody těchto zákazů – ať už vyplývají ze skutečných zdravotních obav, etických ohledů nebo kulturní citlivosti.

Ve světě, který je propojenější než kdy jindy, nabízejí zákazy potravin Američanům také jedinečnou příležitost zapojit se do kontaktu s různými kulturami, pochopit rozmanité kulinářské zvyklosti a případně se zasadit o změnu, pokud mají pocit, že určitá omezení již neslouží nejlepšímu zájmu veřejnosti. Prozatím si však každý, kdo v USA touží ochutnat zakázané ovoce, musí sbalit kufry a ukojit svou zvědavost v zahraničí.

Zdroje: stacker.com, eatthis.com, radynapady.sita.sk