Stalo se to ve Vietnamu, v Peru, Indii, ale také ve Španělsku. Na poli nebo i jinde v krajině našli tamní obyvatelé z ničeho nic rozměrné kovové objekty, jež se na místě objevily bez jakékoliv zjevné příčiny. Peruánci z jihovýchodní části pohoří Andy se ve stejnou dobu, kdy byly tamní nálezy ve venkovské oblasti učiněny, navíc v dalších dvou městech potýkali s požáry, jejichž původcem byly podle pořízených snímků právě takové koule.

Spadly z nebe

Záhadu samozřejmě okamžitě začaly vyšetřovat místní orgány, a to nejen policie, ale také další úřady od těch vojenských až po vědecké. Původní názor, že by se mohlo jednat o meteority, byl prakticky okamžitě vyloučen. Kulové kovové předměty nesly jasné známky zpracování, které určilo jejich pozemský původ. Proč ale koule padaly na zem? Z jaké výšky a co je tam vyneslo? A hlavně: proč se to stalo? To byla celá série otázek, kterou bylo třeba vysvětlit, aby měli nejen místní lidé znovu klidné spaní.

Různá místa, různá velikost

Zatímco například kovové koule, objevené v Peru, dosahovaly větších rozměrů a hmotnosti až kolem dvaceti kilogramů, tak ty, jež dopadly na území Bhalaje, Khambholaje a Rampuru v indickém Gudžarátu vážily jen kolem pěti kilogramů. I tak bylo samozřejmě velké štěstí, že při jejich dopadu nepřišel nikdo o život. V této oblasti ale – narozdíl od ostatních – tamní obyvatelé pád záhadných předmětů pozorovali. Jakmile uslyšely rány po dopadu, zdálo se, že se blíží zemětřesení a lidé se raději běželi schovat. Brzy ale převážila zvědavost, a tak byly podle jejich svědectví kovoví vetřelci ve chvíli nálezu ještě rozžhavení po pádu atmosférou.

Části raket či družic

Jak lze tušit, nešlo podle závěrů vyšetřování o žádné UFO nebo jiné tajemné návštěvníky z vesmíru, ale o lidské výtvory, které bývaly součástí systému rakety či vesmírné družice. Svědčí o tom také zprávy, které vydaly peruánské orgány. V době dopadu “jejich” kovových objektů nebyly astronomy hlášeny žádné průlety meteoritů atmosférou, zato ale došlo ke zkáze jedné z vypuštěných ruských raket. Předměty, které se takto dramaticky dostaly zpět na zem, pak byly pravděpodobně části palivové nádrže družice.

Zdroj: Youtube

Lidé měli štěstí – prozatím


Velká záhada se tedy sice nekoná, na druhou stranu je ale víc než na čase se zamyslet, jaké problémy by mohly způsobit další případné části vesmírného odpadu, které by si jako místo přistání vybraly třeba i hustě osídlená místa. Se zvyšujícím se počtem poničených vesmírných přístrojů, jež jako lidstvo ve vesmíru zanecháváme, se bude pravděpodobnost jejich srážek zvyšovat a s ní také riziko pro lidi. Je tedy velké štěstí, že se zatím nikomu nic nestalo. Zatím…

Zdroje: pipanews, bbc, dailystar, newyorkpost