Praha, město s bohatou historií a fascinujícími památkami, skrývá také jedno unikátní místo, které je však méně známé ve světě cestování. Jde o záchytnou stanici u Apolináře, první zařízení svého druhu v Česku, ale také jednu ze světových rarit. Zavedli zde neotřelou metodu léčby alkoholismu, která inspirovala mnoho dalších zařízení po celém světě.

Alarmující čísla

Jedno z nejskrytějších tajemství České republiky leží ve skleničkách jejích občanů. Alkohol, přítel i nepřítel v jednom. Každý den se téměř 900 tisíc obyvatel České republiky ponoří do propasti tohoto omamného nápoje. A co je ještě alarmující? Až 1,5 milionu mužů a žen se podvolí rizikovému pití. Zatímco muži volí silné destiláty a pivo, ženy obvykle sahají po vínu.

Jaroslav Skála: Bojovník proti alkoholismu

V roce 1951 se významný český aktivista v boji proti alkoholismu, lékař Jaroslav Skála, rozhodl zakročit. Uvědomil si, že existuje skupina lidí, která byla odvržena na okraj společnosti kvůli svému marnému boji s pitím. Bylo třeba vytvořit útočiště – místo, kde by mohli lidé vystřízlivět a začít cestu ke zdraví. Z tohoto rozhodnutí vznikla 15. května téhož roku záchytná stanice u Apolináře. Zařízení nabízelo nejen novou naději, ale také představovalo alternativní přístup k léčbě alkoholismu. Svého prvního „pacienta“ záchytka přivítala 18. května, byl jim prý ruský námořní inženýr.

Neobyčejný přístup a nezlomná vůle

Skála byl velmi náročný jak ke svým pacientům, tak k sobě samému. Byl popisován jako velmi tvrdý, přísný, ale také spravedlivý člověk. Jeho přístup k lidem trpícím alkoholismem byl neobyčejný. Alkoholiky neodsuzoval, na rozdíl od mnoha jeho současníků, naopak se jim snažil pomoci.

Revoluce v léčbě alkoholismu

Záchytku u Apolináře odlišovala od ostatních zařízení její inovativní metoda léčby. Skála se vzdal represe, kterou uplatňovalo mnoho jiných podobných institucí ve světě. Namísto toho nechal pacienty vystřízlivět a následně jim nabídl vhodnou léčbu.

Z pacientů ošetřovatelé

Skálova vize se ještě více zhmotnila, když přišel s inovativním přístupem zapojení pacientů do péče o ostatní příchozí. Tímto způsobem mohli pacienti vidět, jak náročné je setkání s opilým člověkem pro ostatní, což mělo neuvěřitelný terapeutický efekt. Tato unikátní metoda se brzy rozšířila po celém světě, inspirovala mnoho dalších zařízení a stala se milníkem v boji proti alkoholismu.

Zdroj: Youtube

Záchytná stanice u Apolináře představuje důležitý krok ve vývoji léčby závislosti. Svými inovativními metodami inspirovala celý svět a dokázala, že změna může začít na nečekaných místech. Její příběh nám ukazuje, jak mocnou sílu může mít inovace a odhodlání. Instituce v srdci Prahy je toho zářným důkazem. Přinesla naději tam, kde jí bylo nejvíce potřeba.

Zdroje: irozhlas, ceskatelevize, aplp