Vizionářka Laura Clarková dokázala něco neuvěřitelného. Proměnila zapomenuté podzemní toalety v honosné bydlení. Málokdo na začátku věřil, že něco tak odvážného dokáže. Z výsledku jejího snažení vám ale spadne brada.

Skrytý skvost v podzemí

Lauřin stavební projekt je ukázkou kuráže a prozíravosti. Když se Laura v roce 2005 přestěhovala do rušného Londýna, narazila na nepovšimnutý poklad – nepoužívané veřejné toalety z roku 1929, které ležely opuštěné od 80. let minulého století. Napadlo ji přehlížený prostor omladit a proměnit v luxusní byt.

Zdroj: Youtube

Většina lidí přistupovala k její vizi skepticky. Pro mnohé byla pouhá myšlenka na přeměnu zchátralých záchodků na rezidenci buď komická, nebo troufalá. Ale Laura viděla dál a svému nápadu bezmezně věřila.

Neutěšený stav

Zahájení projektu nebylo snadné. Léta zanedbávání proměnila místo ve skličující skládku plnou nepořádku. Laura se však nevzdala a s partou pracovníků se pustila do práce. Musela překonat spoustu překážek od rozsáhlého úklidu až po zpevnění konstrukce. Vše zdolala nejen díky víře ve vlastní projekt, ale i díky své obrovské vytrvalosti.

Po několika vyčerpávajících měsících a investici 65 000 dolarů se místo zbavilo své chmurné minulosti. Tam, kde kdysi stála opuštěná toaleta, se nyní nacházel zářivý byt s jednou ložnicí. Ponurá podzemní komora se proměnila v krásný prostor zalitý světlem.

Fénix povstal

Lauřin architektonický zázrak se pyšní prvky, které bychom si s jeho někdejší identitou nespojovali. Ložnice laděná do sytě červené a zlaté vyzařuje luxus. Díky nápadné posteli s baldachýnem, po jejímž boku stojí velké zrcadlo, je těžké vystopovat jakékoli stopy po dřívějším účelu místa.

Byt není jen o kráse, ale také o funkčnosti. Rozlehlý obývací prostor s rozsáhlými knihovnami, nejmodernější kuchyň i svérázná zahrada umocňují jeho půvab. Nesmíme zapomenout na koupelnu se zlatými listy, která je symbolem toho, jak lze prostory, bez ohledu na jejich minulost, rukou kreativního génia radikálně změnit.

Maják inspirace

Projekt Laury Clarkové se vymyká normám a vytváří precedens. Ve světě, kde se ambice často setkávají s pochybnostmi, její úspěch podtrhuje význam vytrvalosti. Vypráví příběh o tom, jak vidět potenciál tam, kde jiní vidí úpadek, o neúnavném úsilí tváří v tvář skepsi.

Příběh podzemních toalet, které se změnily v luxusní byt, není jen o stavbě, ale také o vášni, vizi a neúnavném úsilí. Jak se říká, krása je v očích pozorovatele – a v tomto případě pod nohama rušného města.

Zdroje: inhabitat.com, humble-homes.com, telegraph.co.uk