Co dělat na nejzápadnějším cípu Francie kromě putování po stopách bohaté historie? Místo s označením Saint Mathieu by mělo být jistotou. Vyhlášený je zdejší maják i klášter. Zajímavé jsou ale i blízké vesničky situované buď přímo, nebo úplně na pobřeží. Le Conquet, Ploumoguer, Plouarzel a Lampaul Plourazel jsou jejich jména pro lepší hledání.

Malebný středověký přístav Dinan na ústí řeky Rance, Bretaň, Francie Zdroj: Shutterstock.com

VENKOV LEPŠÍ MĚSTA

Právě tato místa jsou mnohem více navštěvovaná než například Brest coby nejznámější město celé Bretaně s nezanedbatelnými památkami. Pokud se ptáte proč, pak odpověď je překvapivě hodně jednoduchá. Stačí si představit romantiku v podobě procházek po stezkách vedoucích kolem bílých pláží přes útesy a skály nebo blankytný oceán a všudypřítomný vítr, který dodává výletu něco navíc.

A pak jsou zde místní rybáři plující za každodenní rutinou na malých loďkách lovící každodenní potravu a chytající chaluhy. To by potom bylo, abyste nenavštívili některou z mnoha typických restaurací a neochutnali stoprocentně čerstvé dary moře.

Čtěte také

Zažijte Tunisko jinak

Čtěte také

Zažijte Tunisko jinak

Pro aktivnější turisty je Bretaň také zaslíbená. Golfová hřiště jsou hodně kvalitní, stejně jako stezky pro cyklisty i běžce. Aktivní rybaření a potápění nebo i surfování je samozřejmostí, která dokáže zpestřit dovolenou. Jen je nutné mít stále na paměti nástrahy počasí, to je na poloostrově podobné tomu na horách – tedy absolutně nevyzpytatelné.

Krásné staré hrázděné domy, Bretaň, Francie Zdroj: Shutterstock.com

ŽRALOCI V AKVÁRIU

Pokud štěstí není a počasí nedovolí venkovní radovánky a toulky, i tak je na západě Francie co dělat. Přímo v Brestu je Océanopolis neboli obrovské akvárium, v němž nechybějí žraloci ani jiní mořští tvorové, které doma jen tak neuvidíte.

Problémem pro řadu krajanů mohou být snad jen francouzské ceny. Jak dobře víme, země galského kohouta nepatří k nejlevnějším. I tak se ale dá ušetřit. Třeba na ubytování v některém z mnoha kempů namísto hotelu či penzionu. Všude jich je dostatek a i podzim je jim stále zaslíbený. A navíc varianta je to přírodnější, což k Bretani tak nějak sedí...

Čtěte také

Sedmibarevná země: tajemství barevného lávového písku na Mauriciu odhaleno

Čtěte také

Mauricius: Sedmibarevná země

ZRÁDNÉ POČASÍ

Říkáte si, že Bretaň je rájem dovolenkářů, kteří se rádi povalují na břehu oceánu? Pak se hodně mýlíte! „Vystrčená" poloha v rámci starého kontinentu není místem, kde by se lámaly teplotní rekordy. Naopak, zatímco v Čechách zuřila tropická vedra a teploty byly vysoko nad třiceti stupni Celsia, v Bretani naměřili dvaadvacet a také hovořili o maximech. Takže dovolená ano, ale s vykřičníkem. Nebo s otazníkem?

VÝLETY LODÍ

Jsou tak oblíbené a k Bretani prostě patří. Výlety na lodích jsou jednou z tradic této destinace a lze při nich spatřit doslova divy. Jedním z nich může být i přílivový ostrov Mont-Saint-Michel (foto níže). Jak už popis napovídá, jde o přírodní úkaz. Rozdíl výšky hladiny při přílivu a odlivu je cca 15 metrů, takže buď je obklopen tekutými písky, nebo plave v moři. Historicky významný je i zdejší klášter, ne nadarmo jde o místo ze Seznamu světového dědictví UNESCO.