Podmořská záhada východně od Tchaj-wanu

Zdroj: Youtube

Pod hladinou moře, asi 100 kilometrů východně od Tchaj-wanu, leží záhadný podmořský monument známý jako Yonaguni. Tato ohromující stavba připomínající pyramidu byla objevena v roce 1987 a od té doby přitahovala pozornost vědců i laické veřejnosti. Její původ však zůstává stále nejasný a vedl k různým teoriím o tom, co je objekt vlastně zač.

Yonaguni je podmořský monolit ležící v hloubce 25 metrů pod hladinou moře. Tento monument má podobu schodů a hladkých skalních ploch, které někteří přirovnávají k archeologickým strukturám. Název "japonská Atlantida" mu byl přidělen kvůli podobnosti s legendárním kontinentem ztracené civilizace. Navíc památník obklopují žraloci, což dodává místu ještě více na tajemnosti.

Umělá stavba, nebo přírodní úkaz?

Od objevu Yonaguni bylo navrženo několik teorií o původu. Někteří tvrdí, že to může být pozůstatek ztraceného kontinentu Lemurie nebo dokonce zaniklého kontinentu Mu. Avšak vědci převážně označují tato tvrzení za pseudoarcheologická. Jeden z vědců, Masaaki Kimura, datoval památník do doby přibližně 10 000 let před naším letopočtem, což by ho činilo jednou z nejstarších umělých staveb na Zemi. Nicméně jeho tvrzení byla odmítnuta jinými odborníky, kteří argumentovali, že jde spíše o přírodní úkaz.

Dr. Robert Schoch, specialista na geologii a geofyziku, provedl studii, ve které tvrdí, že Yonaguni je přírodní památka. Podle něj jsou zvláštní tvary a skalní kresby monumentu podobné jiným pískovcovým útvarům v blízkosti. Navíc tato oblast je ohrožená zemětřeseními a zlomy, což vysvětluje existenci stupňovitých tvarů.

Další argumenty podporující přírodní původ zahrnují fakt, že stáří monumentu bylo těžké určit. Pokud by šlo o umělou stavbu, musela by existovat před více než 12 000 lety, což by předcházelo jakýmkoli známým civilizacím té doby.

Tajemství, které čeká na rozluštění

Yonaguni zůstává záhadou, která vyvolává nadšení i kontroverzi mezi badateli. Bez dalších objektivních důkazů je obtížné jednoznačně rozhodnout o jeho původu. To však vědce neodradí od dalšího zkoumání a hledání odpovědí na otázky, které toto tajemné místo klade. Ať už jde o zbytky starověké civilizace, nebo přírodní útvar, zůstává fascinujícím a jedinečným místem, které lidem připomíná, že naše planeta skrývá stále mnoho tajemství, která ještě nedokážeme úplně rozluštit.

Zdroje: mysterioustrip.com, dotyk.cz, explorersweb.com