Podzemní domy

Yaodong jsou typem podzemních "jeskynních" obydlí, které se běžně vyskytují na Loeské plošině v severní Číně. "V historické literatuře se uvádí, že vznikly přibližně před 7 000 lety," uvedl Lim Tai Wei, vedoucí vědecký pracovník Východoasijského institutu na Národní univerzitě v Singapuru.

Typy podzemních domů yaodong se snažily přizpůsobit tzv. lidové bydlení s reliéfem přírodního terénu, kterým je tato část Číny proslulá.

Podzemní domy zde vznikaly především z důvodu výskytu žluté hlíny loess. Ta je nejen měkká a snadno se do ní kope, nabízí také dostatečnou pevnost, díky které drží pohromadě i bez opory.

"Někteří vědci mimo Čínu považují tato obydlí za přirozenou adaptaci na klimatické poměry v této oblasti s krutými a dlouhými zimami a extrémně spalujícími letními vedry," řekl Lim.

Ačkoliv nejsou všechny podzemní domy stejně velké, odhaduje se, že většina z nich dosahuje průměru kolem 12 metrů. Hloubka každého z nich činí přibližně 6 až 10 metrů. "V případě potřeby se místnosti zpevňovaly kameny, hliněnými stěnami nebo sloupy," dodal Lim.

Všechny domy byly sloučené do tzv. zahloubených vesnic. Z povrchu země je nelze spatřit, protože nijak nevyčnívají.

Domov miliónů lidí

Lidé, kteří v podzemních domech žijí, však nejsou odkázaní na život pod povrchem. Kdykoliv se mohou dostat na úroveň terénu nad nimi díky rampám, které jsou vysekané po stranách nádvoří.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

"V těchto jámových domech v určitém období historie žily miliony lidí. Kolik se jich do jednoho domu vešlo se však můžeme pouze domnívat," uvedl Lim.

Ačkoliv dnes již nejsou podzemní domy plně osídlené, staly se jakousi kulturní součástí země. Mnohé z nich, zejména ve čtvrti Šan-čou ve městě Sanmen-sia v čínské provincii Che-nan, se zrestaurovaly a přeměnily na turistické atrakce. "Někteří developeři tam dokonce postavili moderní hotely," řekl Lim.

Související články

Dnes se mnoho z podzemních domů zmodernizovalo, zpevnilo betonem a dokonce vybavilo solárními panely. Podzemní "jeskynní" domy jsou známé také tím, že dokázaly vměstnat spací, obytné a kuchyňské prostory do jednoho místa.

www.re-thinkingthefuture.com, www.amusingplanet.com, en.wikipedia.org