Historie a původ tajemné nemoci

Vesnice Yangsi, obklopená vznešenými horami, je domovem pro komunitu, kde téměř 50 % obyvatel trpí trpasličím vzrůstem. Podle místních vyprávění byl život ve vesnici poklidný a ničím nerušený až do roku 1951. V tomto roce vesnice postihla záhadná nemoc, která zastavila růst u některých místních dětí. Bohužel „nemoc“ se přenesla na další dvě generace. Ale co je příčinou podivného jevu?

Zdroj: Youtube

Co je trpasličí vzrůst?

Trpasličí vzrůst je stav, který je výsledkem genetických nebo zdravotních poruch. Trpasličí vzrůst je obecně definován jako výška dospělého jedince, která je 147 cm nebo menší. Průměrná výška dospělých lidí s trpasličím vzrůstem činí pouze 122 cm.

Vědecký pohled na záhadu

Proč se právě ve vesnici Yangsi zastavil vývoj dětí? S postupem času navštívilo obec mnoho vědců a badatelů, kteří chtěli záhadu objasnit. Přestože byly provedeny rozsáhlé výzkumy půdy, vody i vzduchu, žádná definitivní odpověď nebyla dosud nalezena. Existuje teorie, které spojuje trpasličí vzrůst obyvatel s nadměrnou koncentrací rtuti v půdě. Ale tato teorie nebyla jednoznačně potvrzena. Podle průzkumu z roku 2014 měla vesnice 80 obyvatel a z toho 36 bylo „trpasličího“ vzrůstu v rozmezí od 64 cm do 117 cm.

Nadpřirozené teorie a místní víra

Bez vědeckého vysvětlení začali obyvatelé Yangsi věřit v nadpřirozené síly a kletby. Někteří se domnívají, že nemoc je trestem za to, že jejich předkové nebyli důstojně pohřbeni. Další ji přičítají prokletí černé želvy, kterou vesničané zabili a snědli, místo toho, aby ji pustili na svobodu.

Historický kontext a spekulace

Některé teorie byly více historické než mytologické. Spekulovalo se, že toxicita by mohla pocházet z chemických zbraní používaných během japonské invaze do Číny, i když historické záznamy naznačují, že Japonci nikdy do vesnice Yangsi nedorazili.

Věda a tajemství ruku v ruce

Když se díváme na tajemnou čínskou vesnici, je třeba si připomenout, že některé z největších vědeckých objevů v historii vzešly z míst, která byla považována za záhadná a nevysvětlitelná. Možná se jednoho dne podaří najít odpovědi na otázky, které Yangsi skrývá, a rozklíčovat tajemství, které nás fascinuje již několik generací.

Zdroje: news18.com, morezprav.cz, zoom.iprima.cz