Pohled do minulosti

Neuvěřitelné vedro komplikovalo lidem žijícím ve starověké Persii život, a to zejména v souvislosti s uchováváním potravin a nápojů. Našli na to ale geniální klíč. Vytvořili speciální stavby, které způsobily revoluci ve výrobě a skladování ledu, a to i v těch nejsušších oblastech. Tyto stavby pocházející již z roku 400 př. n. l. byly zázrakem inženýrství a nabízely tehdejší obyvatelům velkou úlevu od neúprosného horka.

Design a funkčnost

Design yakhchālů byl stejně praktický jako vizuálně působivý. Na stavby, které byly obvykle postaveny nad zemí, byly využity silné izolační materiály, jako jsou hlína, písek, bílky, vápno, kozí srst a popel. Tyto materiály dosahovaly tloušťky až 2 metry, což jim umožňovalo udržovat velmi nízkou a stálou teplotu. Díky tomu v nich bylo možné uchovávat led, který sloužil zejména k chlazení potravin, které by jinak rychle podlehly zkáze.

Jak ledové jámy fungovaly

Jak staří Peršané vytvářeli a udržovali led v tak drsném podnebí? Během zimy byla do stavby přiváděna voda pomocí akvaduktu a nechávala se zmrazit. Silná izolace a podzemní umístění skladovací komory zabránily tání ledu. Ledové jámy také zahrnovaly systém větracích věží, které zajišťovaly proudění vzduchu a udržovaly konstantně nízkou teplotu i během pálivých letních dnů v poušti.

Čtěte také

Podzemní město v jeskyni Derinkuyu, Kappadokie, Turecko.

Čtěte také

Dělníci se prokopali do šachty staré 5000 let. Objevili záhadný prastarý svět

Dnešní návštěva yakhchāl

Zatímco mnoho yakhchālů podlehlo zubu času, některé stavby stále působí jako poutavé připomínky perské minulosti. Jedním z takových pozoruhodných příkladů je historický yakhchāl nacházející se ve městě Yazd v Íránu. Dnes je z tohoto yakhchālu muzeum, které návštěvníkům nabízí jedinečný pohled do starověkého umění konzervace ledu. Při prohlídce muzea se dozvíte o historii, stavbě a kulturním významu yakhchālů.

Čtěte také

Některé sochy na místo nedoputovaly...

Čtěte také

Nový úžasný objev na Velikonočním ostrově: Další socha moai byla ukryta v sopce

Starověké dědictví

Yakhchāly jsou důkazem vynalézavosti a inovace obyvatel starověké Persie. Fungovaly nejen coby prostředek k ochlazení a uchování předmětů podléhajících zkáze, ale také představovaly harmonii mezi lidskou kreativitou a přírodním prostředím. I v dnešní době je třeba smeknout před vynalézavostí našich předků a jejich schopností překonávat výzvy.

Zdroje: www.historyen.comowlcation.comwww.atlasobscura.com