Od řečiště k záři reflektorů

Meč, který byl v roce 1825 objeven ve vodách řeky Witham v Lincolnshiru, putoval z temného hrobu do zářivých vitrín Britského muzea. Na první pohled jsou specifikace meče na svou dobu standardní – hmotnost 1,2 kilogramu, délka skoro metr, vyrobený z oceli s oboustrannou čepelí a rukojetí ve tvaru kříže. Přesto jej odlišuje nápis "+NDXOXCHWDRGHDXORVI+" vykládaný zlatem, který vyvolává debaty a teorie mezi historiky.

Výzva k pomoci při luštění nápisu rozpoutala celosvětovou diskusi. Je to magická formule pro vítězství, božské požehnání, nebo prostě podpis jeho tvůrce? Teorií je stejně mnoho jako obdivovatelů meče.

Poznatky z minulosti

Marc van Hasselt z Utrechtské univerzity vnáší do tohoto fenoménu jasno a vysvětluje módu mečů s nápisy v Evropě 13. století. Meč z řeky Witham je podle něj členem "mezinárodní rodiny" takových zbraní.

V rámci vědeckého pátrání, které je paralelní se záhadou čepele, se projekt Fyris Swords Project, v jehož čele stojí vědci z Uppsalské univerzity, zabývá historickými souvislostmi záhadných nápisů. Předpokládají, že tradice zbraní s runovými nápisy předkřesťanských germánských kmenů mohla ovlivnit tajemná poselství na středověkých křesťanských mečích.

Symbol postavení a víry

Meč z řeky Witham pravděpodobně patřil zámožnému rytíři, který se možná účastnil bojů na křížových výpravách. Britské muzeum spekuluje, že takové meče sloužily nejen v boji, ale hrály také roli při slavnostních rytířských obřadech.

Výzva interpretovat nápis na meči se podobá rozluštění tajného kódu. I když odborníci jako van Hasselt naznačují použití latinských zkratek souvisejících s křesťanskými invokacemi, skutečný význam zůstává nepolapitelný.

Čtěte také

Meč byl objeven v roce 1965

Čtěte také

Meč Goujian: 2500 let stará zbraň je záhadou. Pro jeho ostří nemáme vysvětlení

Osobní dotek

Výzkum publikovaný v časopise Waffen- und Kostümkunde odhaluje, že nápisy byly hluboce osobní a možná odrážely rčení nebo motto, které znal pouze nositel meče, což činí moderní interpretaci neuvěřitelně obtížnou.

Čtěte také

Vikingský čarodějka

Čtěte také

Vědci rozluštili nápis na 1200 let starém vikingském kameni. Poselství varuje!

Navzdory různým výkladům, které navrhl nespočet nadšenců, zůstane pravé poselství meče z řeky Witham možná navždy tajemstvím minulosti, ztraceným v mlhách času. Stejně jako mnoho jiných historických hádanek i nápis na meči stále vyvolává spekulace a údiv, což je důkazem přetrvávajícího kouzla středověké mystiky.

Zdroje: cnet.comseeker.comenigmaplus.cz