Od řečiště k záři reflektorů

Meč, který byl v roce 1825 objeven ve vodách řeky Witham v Lincolnshiru, putoval z temného hrobu do zářivých vitrín Britského muzea. Na první pohled jsou specifikace meče na svou dobu standardní – hmotnost 1,2 kilogramu, délka skoro metr, vyrobený z oceli s oboustrannou čepelí a rukojetí ve tvaru kříže. Přesto jej odlišuje nápis "+NDXOXCHWDRGHDXORVI+" vykládaný zlatem, který vyvolává debaty a teorie mezi historiky.

Výzva k pomoci při luštění nápisu rozpoutala celosvětovou diskusi. Je to magická formule pro vítězství, božské požehnání, nebo prostě podpis jeho tvůrce? Teorií je stejně mnoho jako obdivovatelů meče.

Poznatky z minulosti

Zdroj: Youtube

Marc van Hasselt z Utrechtské univerzity vnáší do tohoto fenoménu jasno a vysvětluje módu mečů s nápisy v Evropě 13. století. Meč z řeky Witham je podle něj členem "mezinárodní rodiny" takových zbraní.

V rámci vědeckého pátrání, které je paralelní se záhadou čepele, se projekt Fyris Swords Project, v jehož čele stojí vědci z Uppsalské univerzity, zabývá historickými souvislostmi záhadných nápisů. Předpokládají, že tradice zbraní s runovými nápisy předkřesťanských germánských kmenů mohla ovlivnit tajemná poselství na středověkých křesťanských mečích.

Symbol postavení a víry

Meč z řeky Witham pravděpodobně patřil zámožnému rytíři, který se možná účastnil bojů na křížových výpravách. Britské muzeum spekuluje, že takové meče sloužily nejen v boji, ale hrály také roli při slavnostních rytířských obřadech.

Výzva interpretovat nápis na meči se podobá rozluštění tajného kódu. I když odborníci jako van Hasselt naznačují použití latinských zkratek souvisejících s křesťanskými invokacemi, skutečný význam zůstává nepolapitelný.

Osobní dotek

Výzkum publikovaný v časopise Waffen- und Kostümkunde odhaluje, že nápisy byly hluboce osobní a možná odrážely rčení nebo motto, které znal pouze nositel meče, což činí moderní interpretaci neuvěřitelně obtížnou.

Navzdory různým výkladům, které navrhl nespočet nadšenců, zůstane pravé poselství meče z řeky Witham možná navždy tajemstvím minulosti, ztraceným v mlhách času. Stejně jako mnoho jiných historických hádanek i nápis na meči stále vyvolává spekulace a údiv, což je důkazem přetrvávajícího kouzla středověké mystiky.

Zdroje: cnet.com, seeker.com, enigmaplus.cz