Dokonalá harmonie umění a symboliky

Kašna, kterou v roce 1797 vytvořil slavný sochař František Xaver Lederer, představuje dokonalou harmonii mezi uměním a symbolikou. Výjev stojícího chlapce nabízejícího víno svému sedícímu protějšku vykresluje živý obraz dobové agrární krajiny. Mnozí si to vykládají jako narážku na vinařství a sadařství, jiní v tom vidí širší znázornění zemědělství. Kromě chlapců však upoutává pozornost i ústřední sloup připomínající palmu objatou vinnou révou. Na vrcholu této konstrukce majestátní a vyrovnaná labuť vypouští vodu, která symbolizuje čistotu a život.

Zdroj: Youtube

Jacob Wimmer

Za mistrovským dílem stojí vize jednoho muže – Jacoba Wimmera. Wimmer jako výrazná osobnost podnikatelského světa na přelomu 18. a 19. století měl v Praze nebývalý vliv. Kašna byla jeho darem městu, které tolik miloval, gestem, jímž zkrášlil Národní třídu. Nápis, "Mému rodnému městu od spoluobčana J. W. Jakuba Wimmera (1754-1822)", je trvalou připomínkou jeho oddanosti Praze.

Cesty kašny městem

Cesta Wimmerovy kašny však nebyla jednoduchá. Její místo ve městě se změnilo vícekrát, než by si člověk dokázal představit, a odráží tak vývoj dynamiky městské správy a veřejného mínění. Z Národní třídy na Betlémské náměstí, z parku u nádraží na své uctívané místo na Uhelném trhu, kašna zažila mnoho domovů. Každé stěhování svědčí o její odolnosti a neutuchající snaze města zachovat své dědictví.

Výzva 70. let a věrná replika

Odolnost Wimmerovy kašny však nespočívá jen v jejích četných přesunech. V 70. letech 20. století odolala bezohlednému ničení ze strany vandalů, aby znovu povstala. Ačkoli byl originál poškozen tak, že se nedal okamžitě opravit, zbytky posloužily svému účelu a umožnily vznik věrné repliky, která nyní zdobí Uhelný trh. Fragmenty originálu, které mají nesmírnou historickou hodnotu, našly své místo v Lapidáriu Národního muzea.

Osudná nehoda Jáchyma Béma

Bohužel kašnu poznamenala další nešťastná událost v roce 2011, kdy syn bývalého pražského primátora Pavla Béma Jáchym Bém utrpěl těžká zranění. Mladík v opilosti vylezl na kašnu a způsobil, že se 200kilogramová část sochy odlomila a spadla na něj, v důsledku čehož přišel o ruku.

Závěrem lze říci, že Wimmerova kašna na Uhelném trhu je více než umělecké dílo. Stojí jako kronika doby svědčí o změnách, výzvách a věčném tanci destrukce a rekonstrukce. Návštěva památky není jen vizuální lahůdkou, ale i cestou kronikou pražských dějin.

Zdroje: cs.wikipedia.org, kudyznudy.cz, prazskekasny.cz