Futuristické domy Mattiho Suuronena

Zvláštní obydlí, kterým se láskyplně říká "domy UFO", jsou dílem finského architekta Mattiho Suuronena. Stavby navržené s roztodivným půvabem připomínajícím létající talíře byly původně zamýšleny jako lehké lyžařské chaty, které by se daly snadno převážet do různých terénů. Wanli UFO Village se však odklonila od praktičnosti nastavitelných nohou ve stylu UFO a místo toho zvolila design ze 70. let s oblázkovo-betonovými schodišti.

Zdroj: Youtube

Tajemná historie Wanli UFO Village

Původ Wanli UFO Village je zahalen rouškou tajemství. Vznikla jako projekt, jehož cílem bylo přilákat turisty z celého světa, aby se stali svědky tehdejších architektonických zázraků. Když na počátku 80. let 20. století tyto futuristické stavby poprvé zdobily krajinu, slibovaly, že změní pravidla hry pro developery i projektanty. S přibývajícími lety však sen ustoupil tvrdé realitě opuštěnosti a celá komunita byla během deseti let opuštěna.

Procházka surrealistickou vesnicí UFO

Zatímco některé z domů Futuro ve vesnici padly za oběť postupnému chátrání, jeden ukázkový dům stále slouží jako svědectví architektonické vize svého tvůrce. Když se u vchodu přiblížíme k domu ve tvaru UFO, přivítají nás plně funkční dveře ve stylu letadla a okna, která odhalují kompaktní kruhový interiér. Uvnitř najdete útulné posezení, funkční kuchyň, ložnici a koupelnu – vše uzavřené v tomto zvláštním a futuristickém designu.

Když se budoucnost stane minulostí

Wanli UFO Village se nachází v zátoce Feicui na severu Tchaj-wanu, pouhou hodinu jízdy od rušné Tchaj-peje, a je místem, které zůstává do značné míry zahaleno tajemstvím. Stojí jako zapomenutá památka v jinak malebné krajině, což jí dodává strašidelné a tajemné kouzlo. Lokalita přitahuje milovníky neobvyklého a nevysvětlitelného doslova jako magnet. Cestovatelé, kteří se chtějí vyhnout ruchu Tchaj-peje, často míří za surrealistickým kouzlem této opuštěné enklávy.

Památka na architektonickou odvahu

Návštěvníkům bohužel není dovoleno tábořit ani pobývat na území Wanli UFO Village. Během desetiletí opuštění se domy Futuro a Venturo staly vhodnějšími k obdivování než k bydlení. Přesto jsou turisté vítáni, aby si vesnici prohlédli a pořídili si fotografie a videa na památku.

Vesnice UFO ve Wanli je svědectvím přetrvávajícího půvabu nekonvenční architektury a pomíjivosti lidských tužeb. Možná zchátrala, ale její odkaz přetrvává jako připomínka doby, kdy se budoucnost představovala v podobě domů ve tvaru UFO a sny létaly na křídlech architektonické představivosti. I když už není rušným centrem turistického ruchu, zůstává místem fascinace a úžasu a zve zvědavé cestovatele, aby vstoupili do světa, který kdysi sliboval záblesk budoucnosti, ale dnes je reliktem minulosti.

Zdroje: atlasobscura.com, cnet.com, ndtv.com