Osmatřicet pater této grandiózní sto šedesát metrů vysoké budovy na Frenchurch Street v historické části Londýna bylo dokončeno v roce 2014 a už v té době budil její tvar minimálně rozporuplné pocity. O rok později dokonce získala cenu za nejhorší stavbu v celém Spojeném království, jaká v posledním roce vznikla. Investor za ni ale zaplatil závratných více než dvě stě milionů liber, jde tedy o dílo opravdu velké hodnoty. To ale v tomto případě bohužel neznamená, že by bylo bez chyby, i když svému účelu samozřejmě slouží. Jde o centrum administrativy, proto čtyřiatřicet pater obývají ve svých kancelářích úředníci a poslední tři patra jsou věnována vyhlídkovým plošinám s restauracemi, bary dalšími veřejně přístupnými prostory.

Měla být ještě větší

Walkie Talkie měla problémy již před zahájením výstavby. Jejích protivníků bylo podobné množství jako přívrženců, a tak bylo nařízeno hned několik bouřlivých veřejných projednávání. Nakonec byla stavba povolena v menších rozměrech, než bylo původně plánováno, protože panovaly obavy, že by nová budova se zrcadlovou plochou zcela zastínila stávající historické památky této části hlavního města Anglie. Při představě, že by byla tato stavba ještě robustnější, se i dnes mnozí otřesou.

Vražedná budova

Po mnoha peripetiích byla nakonec tedy stavba povolena a v roce 2009 také zahájena. Těsně před jejím dokončením o několik let později, když už byla její fasáda osazena sklem, bylo zjištěno, že za slunečného dne celé dvě hodiny funguje jako konkávní, tedy duté zrcadlo, které soustřeďuje sluneční paprsky do jednoho bodu na ulici. Tento efekt jistě známe všichni už ze školy, kdy jsme se pokoušeli zrcátkem zapálit sirku nebo kousek papíru. Není to tak těžké…

Spalovala auta, oslňovala chodce

A právě takovým způsobem se chovala i Walkie Talkie, jenomže v nepoměrně větším měřítku. Na ulici, kam sluneční paprsky nasměrovala, bylo v jejich centru naměřeno neuvěřitelných 91 °C, v jednom měřeném dni se tato teplota vyšplhala až na 117 °C! Automobily, které si jejich neopatrní či místních poměrů neznalí motoristé zaparkovali právě v tomto jediném místě, neměly šanci přečkat sluneční útok budovy bez újmy na karoserii. Hovořit o tom, jak nebezpečná byla tato situace pro chodce a projíždějící řidiče, je pak zcela zbytečné. Oslnění bylo to nejmenší, co je mohlo potkat.

Zdroj: Youtube

Architekt útočných budov

Bylo třeba co nejrychleji zjednat nápravu, a tak došlo oproti původnímu plánu architekta Rafaela Viňoly k instalaci stálé markýzy, která nyní útočnou budovu drží v mírumilovnějších mezích. Mohli bychom se domnívat, že se něco podobného nedá tak docela předpokládat. To by bylo jistě pochopitelné, kdyby ale zmiňovaný architekt nepostavil podobně smrtící budovu také v Las Vegas. Má ten člověk jen takovou smůlu nebo je v tom něco jiného?

Zdroje: bloomberg, heidelbergmaterials, wikipedia