Tajemství modrookého kmene

V této rozmanité zemi, kde se mísí kultury a tradice z více než 17 000 ostrovů, vyniká kmen Buton svou genetickou zvláštností. Ačkoli většina obyvatel jihovýchodní Asie má tmavě hnědé oči, u tohoto kmene objevujeme unikátní variaci – nádherné modré oči. Jak je to možné?

Legenda o princezně a portugalském námořníkovi

Nejdříve se myslelo, že za touto „anomálií“ stojí spojení mezi obyvateli kmene Buton a Portugalska. Vypráví se, že princezna Wa Ode Kambaraguna, dcera krále Siompu II., měla v 16. století poměr s portugalským námořníkem jménem Pitter. Z jejich svazku se zrodilo mnoho dětí, z nichž jedno, La Ode Raindabula, bylo pozoruhodné svýma modrýma očima a světlou pletí.

Avšak věda nám nabízí jiný pohled. Genetické studie odhalily, že tato záhada je výsledkem Waardenburgova syndromu. Jde o vzácnou genetickou poruchu, která mění pigmentaci očí, kůže a vlasů.

Co je Waardenburgův syndrom?

Waardenburgův syndrom je genetická porucha, která způsobuje narušení pigmentace. Většinou je spojen s neobvyklou barvou očí, ztrátou sluchu a dalšími anomáliemi. Jde o syndrom relativně neznámý, výskyt se pohybuje okolo 1 na 42 000 lidí po celém světě. Na ostrově Buton však tato porucha dosahuje podstatně vyššího výskytu.

Zdroj: Youtube

Jak se syndrom šíří?

Stále není úplně jasné, jak došlo k rozšíření Waardenburgova syndromu na ostrově Buton. Některé teorie naznačují, že jeho větší výskyt mohl být způsoben izolovaností ostrova a častým uzavíráním manželství mezi příbuznými. Tento fenomén, známý jako "efekt zakladatelů", nastává, když malá, geneticky omezená populace způsobí častější výskyt určitého genetického znaku.

Kultura a vyloučení

Syndrom nejenže ovlivnil fyzické rysy kmene Buton, ale také se promítl do jejich kultury. V komunitě, kde jedinečnost má velkou váhu, se osobám s Waardenburgovým syndromem dostává určitého druhu celebritního statusu. Avšak není vše pouze pozitivní – někteří jedinci s tímto syndromem se setkávají i s nálepkou "odlišní", což vede k jejich vyloučení z hlavního proudu komunity.

Média a osvěta

Fotografie těchto lidí, které pořídil indonéský geolog a amatérský fotograf Korchnoi Pasaribu, se rozšířily po celém světě a přinesly pozornost nejen ostrovu Buton, ale i Waardenburgovu syndromu jako takovému. Vědci nyní mají unikátní příležitost zkoumat tento fenomén a jeho vliv na populaci. A to vše díky fotografovi, který se rozhodl sdílet krásu a tajemství odlehlého ostrova s celým světem.

Příběh kmene Buton je příběhem vědy, kultury a odvahy. Ukazuje, jak může jedna genetická anomálie nejen změnit vzhled celé komunity, ale i nastavit nový kurz pro vědecké a sociální porozumění. Ostrov Buton a jeho neobvyklí obyvatelé představují fascinující kapitolu v dlouhém a komplikovaném příběhu lidské genetiky a kultury. Je to příběh, který nám připomíná, jak je každý kmen, každá komunita a každý člověk výjimečný.

Zdroje: dailymail.co.uk, wisma-bahasa.com, odditycentral.com