Tajemství modrookého kmene

V této rozmanité zemi, kde se mísí kultury a tradice z více než 17 000 ostrovů, vyniká kmen Buton svou genetickou zvláštností. Ačkoli většina obyvatel jihovýchodní Asie má tmavě hnědé oči, u tohoto kmene objevujeme unikátní variaci – nádherné modré oči. Jak je to možné?

Legenda o princezně a portugalském námořníkovi

Nejdříve se myslelo, že za touto „anomálií“ stojí spojení mezi obyvateli kmene Buton a Portugalska. Vypráví se, že princezna Wa Ode Kambaraguna, dcera krále Siompu II., měla v 16.  století poměr s portugalským námořníkem jménem Pitter. Z jejich svazku se zrodilo mnoho dětí, z nichž jedno, La Ode Raindabula, bylo pozoruhodné svýma modrýma očima a světlou pletí.

Čtěte také

Nemoc koro se šíří hlavně tam, kde věří na čarodějnictví

Čtěte také

Koro: Syndrom zmenšujících se penisů postihuje především muže v Africe a Asii

Avšak věda nám nabízí jiný pohled. Genetické studie odhalily, že tato záhada je výsledkem Waardenburgova syndromu. Jde o vzácnou genetickou poruchu, která mění pigmentaci očí, kůže a vlasů.

Co je Waardenburgův syndrom?

Waardenburgův syndrom je genetická porucha, která způsobuje narušení pigmentace. Většinou je spojen s neobvyklou barvou očí, ztrátou sluchu a dalšími anomáliemi. Jde o syndrom relativně neznámý, výskyt se pohybuje okolo 1 na 42 000 lidí po celém světě. Na ostrově Buton však tato porucha dosahuje podstatně vyššího výskytu.

Jak se syndrom šíří?

Stále není úplně jasné, jak došlo k rozšíření Waardenburgova syndromu na ostrově Buton. Některé teorie naznačují, že jeho větší výskyt mohl být způsoben izolovaností ostrova a častým uzavíráním manželství mezi příbuznými. Tento fenomén, známý jako "efekt zakladatelů", nastává, když malá, geneticky omezená populace způsobí častější výskyt určitého genetického znaku.

Čtěte také

Hamarové žijí zdánlivě klidně, ale přežít v jejich komunitě, vyžaduje štěstí

Čtěte také

Pštrosí lidé: Africký kmen trpí zvláštní anomálií. Na nohou mají dva velké prsty

Kultura a vyloučení

Syndrom nejenže ovlivnil fyzické rysy kmene Buton, ale také se promítl do jejich kultury. V komunitě, kde jedinečnost má velkou váhu, se osobám s Waardenburgovým syndromem dostává určitého druhu celebritního statusu. Avšak není vše pouze pozitivní – někteří jedinci s tímto syndromem se setkávají i s nálepkou "odlišní", což vede k jejich vyloučení z hlavního proudu komunity.

Média a osvěta

Fotografie těchto lidí, které pořídil indonéský geolog a amatérský fotograf Korchnoi Pasaribu, se rozšířily po celém světě a přinesly pozornost nejen ostrovu Buton, ale i Waardenburgovu syndromu jako takovému. Vědci nyní mají unikátní příležitost zkoumat tento fenomén a jeho vliv na populaci. A to vše díky fotografovi, který se rozhodl sdílet krásu a tajemství odlehlého ostrova s celým světem.

Příběh kmene Buton je příběhem vědy, kultury a odvahy. Ukazuje, jak může jedna genetická anomálie nejen změnit vzhled celé komunity, ale i nastavit nový kurz pro vědecké a sociální porozumění. Ostrov Buton a jeho neobvyklí obyvatelé představují fascinující kapitolu v dlouhém a komplikovaném příběhu lidské genetiky a kultury. Je to příběh, který nám připomíná, jak je každý kmen, každá komunita a každý člověk výjimečný.

Zdroje: dailymail.co.ukwisma-bahasa.comodditycentral.com