Barvami hýřící podzim láká návštěvníky do své tajemné náruče. Říjen, měsíc zlatých listů a chladných ranních ros, je jako stvořený pro výlety do lůna české přírody. Pokud hledáte magická místa, která vám odkryjí závoj tajemství a podzimní krásy, máme pro vás několik tipů.

Zubři na vojenském cvičišti

Nejedná se o typickou oboru, kterou by si někdo představil. Na jižním okraji Rokycan, kde kdysi duněly tanky, se nyní prohánějí divocí koně a majestátní zubři. Tato oblast, bývalé vojenské cvičiště, představuje důležitý biotop plný obojživelníků a chráněných rostlin. Kdo by řekl, že těžká technika může ustoupit návratu přírody do své původní podoby? A právě zubři s koňmi zde hrají klíčovou roli. Navíc, vyhlídkové molo poskytuje jedinečnou příležitost pozorovat tato zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Čtěte také

Stolové hory leží na jihu Polska, nedaleko českých hranic

Čtěte také

Skvostné stolové hory, kde se točily Letopisy Narnie, leží hned u českých hranic

Kouzelné stolové hory

Příroda kolem stolové hory Ostaš působí téměř kouzelně. Zdejší kvádrové pískovce a bizarní skalní útvary jsou typické pro Polickou kotlinu. Lokalita leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a je sousedem známých Adršpašsko-teplických skal. Procházka odhalí dvě malebná skalní města zvaná Horní a Dolní labyrint. Hora Ostaš nabízí jedinečné pohledy na pískovcové útvary, skalní bludiště a panoramatický výhled do kraje. Okružní stezka pro návštěvníky vede oběma skalními městy. Trasa do Horního labyrintu měří 3,5 km a vede modrou značkou kolem divokých roklin a skalních útvarů, a to až ke studánce Samaritánka, nad níž je vytesán pískovcový reliéf ženy podávající vodu Kristu.

Klid u Litovického rybníka

Blízko hlavního města Prahy leží skvost přírody, kde můžete strávit klidné chvíle pozorováním ptáků. Naučná stezka kolem Litovického rybníka je ideální pro rodiny s dětmi, ale i pro samotářské duše, které si chtějí vychutnat přírodu v tichu. Pozorovatelna je skvělým místem pro relaxaci a nabízí výhled na mnoho druhů ptáků, které se sem vracejí rok co rok. Když pak slunce začne zapadat a na obloze se objeví první podzimní hvězdy, uvědomíte si, jak je tento kout přírody magický.

Výšky Oderských vrchů

Pramen řeky Odry Pramen řeky Odry Zdroj: Wikimedia Commons, Dr. Killer, CC BY-SA 3.0

Pokud máte raději kopcovité krajiny, Oderské vrchy by mohly být vaším dalším cílem. Přírodní park, vyhlášený v roce 1994, je domovem bohatých lesů a ukrytým pokladem pro všechny houbaře. Lesy Oderských vrchů skrývají mnoho tajemství a poutních míst. Na svých výletech můžete narazit na řadu vrcholů, z nichž některé dosahují výšky až 680 metrů nad mořem. Pokud chcete spatřit pramen řeky Odry, vydáte se po svazích Fidlova kopce.

Vodopád na Černém potoce

Pokud preferujete vodní prvky a klidné prostředí, pak si nenechte ujít vodopády na Černém potoce. Černý potok, ležící 2 km jižně od Bílého potoka, je místo, které je skryto v srdci Jizerských hor, kde se voda řítí strmým korytem a vytváří malebné scenérie. Obklopené skálami je toto místo synonymem pro romantiku a klid. Vodopád se vyznačuje svou impozantní výškou, která dosahuje až sedmi metrů, a velkým balvanem uprostřed. Údolí je také známé svým horolezeckým potenciálem a je součástí NPR Jizerskohorské bučiny, což je důkazem, že člověk zde najde kombinaci sportu a relaxace.

Čtěte také

Nízký Jeseník ukrývá mnohé přírodní krásy

Čtěte také

Tip na jednodenní výlet: Rešovské vodopády, nejkrásnější kaskády v Česku

Tajemné Chlístovské menhiry

Posledním dnešním dobrodružstvím je výlet k Chlístovským menhirům, kamenným strážcům historie, kteří tiše stojí ve stínu stromů v krajině Českého Meránu, což je oznčení pro pro okolí Sedlce-Prčic. Tyto majestátní kamenné bloky, nacházející se nedaleko vesnice Chlístov, skrývají skvost pravěké architektury. Tři hlavní kameny, z nichž nejvyšší měří téměř dva metry, stojí v kruhu a představují historickou a energetickou raritu. Procházka lesem plným tajemství, kde každý kámen má svůj příběh, představuje únik z ruchu moderního života a nabízí chvíli klidu a zamyšlení.

Takže ať už jste milovníkem divoké přírody, historie, nebo klidných chvil strávených pozorováním okolí, v Česku vždycky najdete místo, které vás zcela jistě okouzlí.

Zdroje: cestovinky.czkudyznudy.czhrady.cz