Barvami hýřící podzim láká návštěvníky do své tajemné náruče. Říjen, měsíc zlatých listů a chladných ranních ros, je jako stvořený pro výlety do lůna české přírody. Pokud hledáte magická místa, která vám odkryjí závoj tajemství a podzimní krásy, máme pro vás několik tipů.

Zdroj: Youtube

Zubři na vojenském cvičišti

Nejedná se o typickou oboru, kterou by si někdo představil. Na jižním okraji Rokycan, kde kdysi duněly tanky, se nyní prohánějí divocí koně a majestátní zubři. Tato oblast, bývalé vojenské cvičiště, představuje důležitý biotop plný obojživelníků a chráněných rostlin. Kdo by řekl, že těžká technika může ustoupit návratu přírody do své původní podoby? A právě zubři s koňmi zde hrají klíčovou roli. Navíc, vyhlídkové molo poskytuje jedinečnou příležitost pozorovat tato zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Kouzelné stolové hory

Příroda kolem stolové hory Ostaš působí téměř kouzelně. Zdejší kvádrové pískovce a bizarní skalní útvary jsou typické pro Polickou kotlinu. Lokalita leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a je sousedem známých Adršpašsko-teplických skal. Procházka odhalí dvě malebná skalní města zvaná Horní a Dolní labyrint. Hora Ostaš nabízí jedinečné pohledy na pískovcové útvary, skalní bludiště a panoramatický výhled do kraje. Okružní stezka pro návštěvníky vede oběma skalními městy. Trasa do Horního labyrintu měří 3,5 km a vede modrou značkou kolem divokých roklin a skalních útvarů, a to až ke studánce Samaritánka, nad níž je vytesán pískovcový reliéf ženy podávající vodu Kristu.

Klid u Litovického rybníka

Blízko hlavního města Prahy leží skvost přírody, kde můžete strávit klidné chvíle pozorováním ptáků. Naučná stezka kolem Litovického rybníka je ideální pro rodiny s dětmi, ale i pro samotářské duše, které si chtějí vychutnat přírodu v tichu. Pozorovatelna je skvělým místem pro relaxaci a nabízí výhled na mnoho druhů ptáků, které se sem vracejí rok co rok. Když pak slunce začne zapadat a na obloze se objeví první podzimní hvězdy, uvědomíte si, jak je tento kout přírody magický.

Výšky Oderských vrchů

Pokud máte raději kopcovité krajiny, Oderské vrchy by mohly být vaším dalším cílem. Přírodní park, vyhlášený v roce 1994, je domovem bohatých lesů a ukrytým pokladem pro všechny houbaře. Lesy Oderských vrchů skrývají mnoho tajemství a poutních míst. Na svých výletech můžete narazit na řadu vrcholů, z nichž některé dosahují výšky až 680 metrů nad mořem. Pokud chcete spatřit pramen řeky Odry, vydáte se po svazích Fidlova kopce.

Vodopád na Černém potoce

Pokud preferujete vodní prvky a klidné prostředí, pak si nenechte ujít vodopády na Černém potoce. Černý potok, ležící 2 km jižně od Bílého potoka, je místo, které je skryto v srdci Jizerských hor, kde se voda řítí strmým korytem a vytváří malebné scenérie. Obklopené skálami je toto místo synonymem pro romantiku a klid. Vodopád se vyznačuje svou impozantní výškou, která dosahuje až sedmi metrů, a velkým balvanem uprostřed. Údolí je také známé svým horolezeckým potenciálem a je součástí NPR Jizerskohorské bučiny, což je důkazem, že člověk zde najde kombinaci sportu a relaxace.

Tajemné Chlístovské menhiry

Posledním dnešním dobrodružstvím je výlet k Chlístovským menhirům, kamenným strážcům historie, kteří tiše stojí ve stínu stromů v krajině Českého Meránu, což je oznčení pro pro okolí Sedlce-Prčic. Tyto majestátní kamenné bloky, nacházející se nedaleko vesnice Chlístov, skrývají skvost pravěké architektury. Tři hlavní kameny, z nichž nejvyšší měří téměř dva metry, stojí v kruhu a představují historickou a energetickou raritu. Procházka lesem plným tajemství, kde každý kámen má svůj příběh, představuje únik z ruchu moderního života a nabízí chvíli klidu a zamyšlení.

Takže ať už jste milovníkem divoké přírody, historie, nebo klidných chvil strávených pozorováním okolí, v Česku vždycky najdete místo, které vás zcela jistě okouzlí.

Zdroje: cestovinky.cz, kudyznudy.cz, hrady.cz