Praha, město tisíce věží a srdce Evropy, je svým způsobem paradoxem. Zatímco tato kulturní perla přitahuje cestovatele z celého světa, její obyvatelé často hledají útočiště od shonu a vibrace metropole v klidných zákoutích středních Čech. A je pravdou, že okolí Prahy nabízí více, než mnozí tuší. Za přírodními krásami tedy Pražané rozhodně nemusejí cestovat nikam daleko.

Koněpruské jeskyně: Cesta do nitra Země

Pod povrchem středních Čech leží fascinující svět jeskyní Koněprusy. Tato tajemná síť jeskyní, jedna z nejdelších v České republice, je domovem mnoha geologických pokladů. Při procházce jejím chladným nitrem budete moci obdivovat unikátní stalaktitové a stalagmitové formace včetně vzácných koněpruských růžic starých přes 1,5 milionu let.

Vyhlídka Máj: Panorama nad Vltavou

Neláká-li vás výprava do podzemí, zamiřte na vyhlídku Máj. Z ní se vám naskytne velkolepý pohled na řeku Vltavu a okolní krajinu, vyhlídku proto často vyhledávají  fotografové, ale i milovníci přírody. Rozhledna, která je pouhou hodinku jízdy od Prahy, je přístupná po žluté turistické stezce.

Čtěte také

Rozhledny nabízí výhled na krásy přírody

Čtěte také

Na Salaš, do minaretu nebo na Krásno? Tipy na nejzajímavější rozhledny v Česku

Karlštejn: Středověká pevnost s uměleckým pokladem

Hrad Karlštejn je jedním z nejkrásnějších gotických hradů v Česku a skrývá v sobě skutečný umělecký poklad. Při procházce jeho historickými komnatami můžete obdivovat originální nástěnné malby a sbírku obrazů Mistra Theodorika. A pro dobrodruhy? Hrad nabízí i netradiční noční prohlídky, které mají neopakovatelnou atmosféru.

Bubovické vodopády: Živá krajinomalba

Pokud jste milovníkem přírody, Bubovické vodopády jsou místem, které si nesmíte nechat ujít. Přírodní vodopády se nacházejí v těsné blízkosti hradu Karlštejn a jsou vynikajícím místem pro piknik nebo jen pro chvíle klidu. Obzvláště po dešti jsou vodopády skutečně impozantní.

Divoká Šárka: Oáza v hlavním městě

I přímo v Praze můžete najít únik do přírody. Přírodní rezervace Divoká Šárka na severozápadním okraji Prahy je ukázkou harmonie mezi přírodou a městským životem. Prozkoumejte její skalnaté údolí, obdivujte místní vodopády nebo si dopřejte koupání v přírodních jezírkách.

Hrad Kokořín a park Mirakulum: Dobrodružství pro celou rodinu

Pro rodiny s dětmi nabízejí hrad Kokořín a park Mirakulum v Milovicích zábavu na celý den. Hrad Kokořín je ukázkou středověké architektury obklopené nádhernou přírodou Kokořínska. Park Mirakulum pro změnu nabízí rozmanité aktivity pro děti všech věkových kategorií, a to včetně lanového centra, přírodního bludiště a mnoha dalších atrakcí.

Křivoklát a medvědárium Beroun: Setkání s historií a divokou přírodou

Pokud máte zájem o středověkou historii a chcete se setkat s divokou přírodou, nezapomeňte navštívit hrad Křivoklát a medvědárium Beroun. Hrad Křivoklát je jedním z nejlépe zachovalých gotických hradů v Česku a medvědárium v Berouně umožňuje setkání s těmito majestátními zvířaty.

Lomy Amerika a zámek Nelahozeves: Český Grand Canyon a renesanční skvost

Vápencové lomy Malá a Velká Amerika, často nazývané český Grand Canyon, jsou překvapivou geologickou atrakcí jen kousek od Prahy. Lomy se proslavily svými skalnatými útesy a křišťálově modrými jezírky, které představují úchvatné panorama, a jsou oblíbeným místem pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Čtěte také

Lesní bar v Rychlebských horách

Čtěte také

Samoobslužný bar v českém lese: Rarita, která sází na lidskou poctivost

Jen kousek od lomů najdete zámek Nelahozeves, jeden z nejlepších příkladů renesanční architektury v Česku. Zámek je rodištěm světoznámého skladatele Antonína Dvořáka a nyní slouží jako muzeum s velkolepou sbírkou umění, ve které najdete díla Rubense, van Dycka a dalších významných umělců.

Ať už hledáte dobrodružství v přírodě, nebo klidné místo pro odpočinek, okolí Prahy nabízí něco pro každého. Neváhejte a objevte klenoty na dosah od magické metropole.

Zdroje: human.czicesty.czzapakuj.cz