Praha, město tisíce věží a srdce Evropy, je svým způsobem paradoxem. Zatímco tato kulturní perla přitahuje cestovatele z celého světa, její obyvatelé často hledají útočiště od shonu a vibrace metropole v klidných zákoutích středních Čech. A je pravdou, že okolí Prahy nabízí více, než mnozí tuší. Za přírodními krásami tedy Pražané rozhodně nemusejí cestovat nikam daleko.

Koněpruské jeskyně: Cesta do nitra Země

Zdroj: Youtube

Pod povrchem středních Čech leží fascinující svět jeskyní Koněprusy. Tato tajemná síť jeskyní, jedna z nejdelších v České republice, je domovem mnoha geologických pokladů. Při procházce jejím chladným nitrem budete moci obdivovat unikátní stalaktitové a stalagmitové formace včetně vzácných koněpruských růžic starých přes 1,5 milionu let.

Vyhlídka Máj: Panorama nad Vltavou

Neláká-li vás výprava do podzemí, zamiřte na vyhlídku Máj. Z ní se vám naskytne velkolepý pohled na řeku Vltavu a okolní krajinu, vyhlídku proto často vyhledávají fotografové, ale i milovníci přírody. Rozhledna, která je pouhou hodinku jízdy od Prahy, je přístupná po žluté turistické stezce.

Karlštejn: Středověká pevnost s uměleckým pokladem

Hrad Karlštejn je jedním z nejkrásnějších gotických hradů v Česku a skrývá v sobě skutečný umělecký poklad. Při procházce jeho historickými komnatami můžete obdivovat originální nástěnné malby a sbírku obrazů Mistra Theodorika. A pro dobrodruhy? Hrad nabízí i netradiční noční prohlídky, které mají neopakovatelnou atmosféru.

Bubovické vodopády: Živá krajinomalba

Pokud jste milovníkem přírody, Bubovické vodopády jsou místem, které si nesmíte nechat ujít. Přírodní vodopády se nacházejí v těsné blízkosti hradu Karlštejn a jsou vynikajícím místem pro piknik nebo jen pro chvíle klidu. Obzvláště po dešti jsou vodopády skutečně impozantní.

Divoká Šárka: Oáza v hlavním městě

I přímo v Praze můžete najít únik do přírody. Přírodní rezervace Divoká Šárka na severozápadním okraji Prahy je ukázkou harmonie mezi přírodou a městským životem. Prozkoumejte její skalnaté údolí, obdivujte místní vodopády nebo si dopřejte koupání v přírodních jezírkách.

Hrad Kokořín a park Mirakulum: Dobrodružství pro celou rodinu

Pro rodiny s dětmi nabízejí hrad Kokořín a park Mirakulum v Milovicích zábavu na celý den. Hrad Kokořín je ukázkou středověké architektury obklopené nádhernou přírodou Kokořínska. Park Mirakulum pro změnu nabízí rozmanité aktivity pro děti všech věkových kategorií, a to včetně lanového centra, přírodního bludiště a mnoha dalších atrakcí.

Křivoklát a medvědárium Beroun: Setkání s historií a divokou přírodou

Pokud máte zájem o středověkou historii a chcete se setkat s divokou přírodou, nezapomeňte navštívit hrad Křivoklát a medvědárium Beroun. Hrad Křivoklát je jedním z nejlépe zachovalých gotických hradů v Česku a medvědárium v Berouně umožňuje setkání s těmito majestátními zvířaty.

Lomy Amerika a zámek Nelahozeves: Český Grand Canyon a renesanční skvost

Vápencové lomy Malá a Velká Amerika, často nazývané český Grand Canyon, jsou překvapivou geologickou atrakcí jen kousek od Prahy. Lomy se proslavily svými skalnatými útesy a křišťálově modrými jezírky, které představují úchvatné panorama, a jsou oblíbeným místem pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Jen kousek od lomů najdete zámek Nelahozeves, jeden z nejlepších příkladů renesanční architektury v Česku. Zámek je rodištěm světoznámého skladatele Antonína Dvořáka a nyní slouží jako muzeum s velkolepou sbírkou umění, ve které najdete díla Rubense, van Dycka a dalších významných umělců.

Ať už hledáte dobrodružství v přírodě, nebo klidné místo pro odpočinek, okolí Prahy nabízí něco pro každého. Neváhejte a objevte klenoty na dosah od magické metropole.

Zdroje: human.cz, icesty.cz, zapakuj.cz