Úchvatné simulace východů slunce na jiných planetách oživil tvůrčí génius Geronimo Villanueva, planetární vědec z Goddardova střediska vesmírných letů NASA. Villanueva simulace vytvořil při práci na nástroji pro počítačové modelování potenciálních misí na Uran, vzdálenou a tajemnou planetu, jejíž průzkum NASA zvažuje v blízké budoucnosti.

Zdroj: Youtube

Uran: Modrý úsvit

Představte si, že stojíte na Uranu a jste svědky ohromujícího azurového východu slunce, který se při západu slunce prohlubuje do sytě modré barvy. Jedinečný odstín je výsledkem interakce slunečního světla s atmosférou Uranu, která je bohatá na vodík, helium a metan. Plyny absorbují delší vlnové délky a rozptylují kratší modré a zelené fotony, čímž vytvářejí surrealistickou nebeskou scénu.

Venuše: Mlhavý žlutý soumrak

Venuše nabízí výrazně odlišný pohled. Východy slunce jsou zde mlhavě žluté a postupně tmavnou do tmavě hnědé. Efekt vytváří hustá a jedovatá atmosféra Venuše bohatá na oxid uhličitý, která filtruje a rozptyluje sluneční světlo způsobem, který mění oblohu v plátno tlumených, zemitých tónů.

Mars: Východ slunce na rudé planetě

Na Marsu získává obloha šedohnědý odstín a Slunce, které se blíží k obzoru, vrhá intenzivní záři. Zajímavé je, že těsně před západem slunce se marťanské slunce jeví jako modré – tento jev zachytila vozítka NASA. Barevný posun svědčí o jedinečných atmosférických podmínkách rudé planety.

Titan: Oranžové odstíny vzdáleného měsíce

Saturnův měsíc Titan představuje sytě oranžovou atmosféru, která odráží jeho vzhled z vesmíru. Při západu slunce se mění na sytě hnědou. Titánova atmosféra bohatá na dusík a metan vytváří výraznou paletu barev a nabízí pohled, který se nepodobá žádnému jinému měsíci naší sluneční soustavy.

Brána do cizích krajin

Úchvatné simulace byly nyní začleněny do Generátoru planetárního spektra, on-line nástroje, který vědcům umožňuje replikovat interakci světla s atmosférami planet, měsíců, komet a dokonce i exoplanet. Výkonný nástroj umožňuje vědcům rozluštit složení nebeských těles a odhalit tajemství našeho vesmírného sousedství. Pro nás ostatní simulace slouží jako podmanivá podívaná.

Zdroje: inverse.com, space.com, ct24.ceskatelevize.cz