Peklo v mytologii

Fotografie, kterou pořídil na Havaji nad lávovým světlíkem West Kamokuna renomovaný geolog a vulkanolog Laszlo Kestay, připomíná scény z hollywoodských filmů, kde hrdinové vstupují do strašidelné brány do pekla. Na snímku vidíme zlověstně se točící lávu, která vyzařuje silné teplo a jasně září v temnotě. Kromě toho, že nám evokuje dramatické scény z filmového plátna, nám však tato fotografie připomíná neuvěřitelnou sílu přírody a její schopnost vytvářet tak neobyčejné scenérie.

Lávový světlík

Objekt, který vypadá jako brána do pekla, je vědci označován jako "světlík" (skylight). Jde o otvor v horní části lávové trubice. Tvoří se na povrchu krusty, pod kterou proudí rozžhavená láva. Díky obrovskému žáru a náhlým teplotním změnám připomíná povrch světlíku lidská těla zkroucená v křeči, která se snaží peklo zachvátit.

Zdroj: Youtube

Otvory do podsvětí

Pokud se podíváme podrobněji na tento proces, zjistíme, že když se láva začne ochlazovat a tuhnout, vrchní vrstva se stává křehkou a části se mohou odlomit – vytvářejí se tak otvory do lávové trubice, které umožňují pohled dovnitř na proudící lávu. Pokud se poté láva zastaví a oblast kolem se zchladí a ztuhne, vytvoří se hluboké jámy, které připomínají otvory do podsvětí.

Pohled skrze vědeckou lupu

Lávové trubice jsou pak podzemní kanály, kterými proudí tekutá láva během sopečné erupce. Jakmile láva přestane proudit, tyto trubice ztuhnou a vytvářejí podobu dlouhých a klikatých jeskyní. Ty mohou být různě veliké od velkých tunelů, ve kterých by se mohl pohybovat nákladní automobil, po malé průchody, kterými by prošel jen golfový míček.

Celkově lze říci, že lávový portál do pekla je fascinující přírodní jev, který nás překvapí svou neuvěřitelnou silou a krásou. Bez ohledu na naše moderní technologie a pokroky vědy se stále můžeme jenom divit a obdivovat přírodu v celé její majestátnosti.

Zdroje: usgs.gov, mymodernmet.com, historydaily.org