V čele nebezpečné mise

V čele této riskantní mise stál technologický průzkumník a filmař Sam Cossman. Jeho cílem bylo vytvořit trojrozměrnou mapu povrchu lávového jezera pomocí dronů vybavených kamerami. Tato mapa by následně pomohla vědcům lépe porozumět sopečné aktivitě a povaze těchto mohutných geologických útvarů. Se svým týmem, složeným z horolezce Brada Ambrose, kameramana Conora Toumarkina, odborníka na drony Simona Jardina a geobiologa Jeffa Marlowa, se Cossman vydal do nebezpečného kráteru Marum.

Zdroj: Youtube

Drony s kamerami

Vybaveni drony opatřenými GoPro kamerami se tým pokusil získat unikátní záběry z nitra sopky. Drony byly řízeny na dálku, aby mohly proniknout co nejblíže k lávovému jezeru a zachytit ohnivý ohňostroj, který se v něm odehrával. Sam Cossman se sám ocitl v neuvěřitelně nebezpečném prostředí. Před extrémními teplotami dosahujícími až 800 stupňů Celsia a stříkající roztavenou horninou ho chránil speciální průmyslový oblek.

Pocity na okraji lávového jezera

Na otázku, jaké měl pocity, když stál na okraji pekla, vyprávěl Sam Cossman o neuvěřitelném zážitku: "Je to zážitek mimo tělo, kdy váš mozek bojuje s tím, co vaše oči vidí. Ohromen intenzivním teplem (asi 800 stupňů Celsia) z lávového jezera, které je větší než fotbalové hřiště, jsem si uvědomil svou vlastní křehkost. Poslouchání ohlušujícího šplouchnutí roztaveného kamene bylo jako poslouchání tlukotu srdce planety."

Odvaha měla i svou daň

Expedice se však neobešla bez obětí. Několik dronů, které byly vyslány na průzkum, nedokázalo odolat extrémním podmínkám. Přesto však tým dokázal získat cenná data a záběry, které poskytly dosud nevídaný pohled na nitro sopky. Záběry byly později sdíleny s veřejností, a to díky National Geographic.

Vvýznam trojrozměrné mapy pro vědu

Výsledky odvážné mise mají významný dopad na výzkum sopečných činností. Trojrozměrná mapa povrchu lávového jezera umožňuje vědcům detailněji studovat různé aspekty sopečných procesů. Kromě toho také obohacuje naše povědomí o kráse i nebezpečích, které sopečné prostředí přináší.

Příběh expedice do nitra sopky na ostrově Vanuatu nám připomíná, jak daleko může lidská odvaha a touha po poznání zajít. Sam Cossman a jeho tým ukázali, že moderní technologie mohou otevřít nové cesty k objevování nejdivočejších a nejnepřístupnějších míst naší planety. Jejich odhodlání nám umožňuje nahlédnout do středu pekelné sopky a vnímat krásu i sílu přírodních procesů, které ji formují.

Zdroje: ourplnt.com, nationalgeographic.com, wired.com