Brána do středověku

Mouřenec, tyčící se nad údolím Otavy ve výšce 617 metrů, tvoří výrazný dominantní bod kraje. To, co tento vrch činí unikátním, je dávný kostel svatého Mořice, někdejší středověký poklad, dnes tajemstvím opředená stavba. Kostel, který byl postaven kolem roku 1200, v sobě nese nejen architektonické skvosty románsko-gotického stylu, ale také řadu historických záhad. Věž kostela skrývá bronzový zvon, který přečkal první světovou válku, a nástěnné malby ze 14. století, které se zaměřují na biblické scény včetně posledního soudu a střetnutí živých s mrtvými.

Zdroj: Youtube

Barokní kostnice a svítící kosti

Nedílnou součástí kostela je i barokní kostnice z 18. století. Tato místnost je plná kosterních ostatků, jejichž původ dodnes zahaluje závoj nejistoty. Mohou patřit švédským vojákům? Nebo jsou to oběti moru? Anebo byly uloženy po zrušení hřbitova? Bez ohledu na jejich původ existuje pověst, že tyto kosti ve tmě světélkují. Ať už je pravda jakákoliv, kostnice je pro veřejnost uzavřena, a její tajemství tak zůstává nerozluštěno.

Odkaz starých Keltů

Legendy a pověsti spojené s tímto místem jsou stejně záhadné jako sám kostel. Kostel pravděpodobně stojí na místě staré pohanské svatyně a pohřebiště, což potvrzují archeologické nálezy z doby Keltů. Příběhy zde vyprávějí o pohanském uctívání bohů smrti a zemřelých vojácích, kteří zde hledají svůj klid. Cesta vedoucí na vrchol dokonce nese temný název "Cesta mrtvých". Podle citlivých jedinců lze v okolí vrcholu cítit silnou negativní energii, kterou údajně pohané využívali pro své magické rituály.

Hrůzná past sedláka

Strhující pověsti kolem tohoto místa nás zavedou až k hrůznému příběhu, který vypráví o sedlákovi, jenž v minulosti vyhloubil jámu a na její dno umístil ostré kůly. Údajně měl tuto hrůznou past připravenou jako obranu proti vojenským nájezdům. Když se však vojáci chytli do této léčky a spadli do jámy, sedlák prý rychle zasypal jámu, a tím je pohřbil zaživa. Od té doby se údajně na místě ozývá sténání zemřelých vojáků a občas se na vrcholu objevují i podoby jejich duchů.

Tyto legendy mohou být založeny na skutečných událostech, nebo mohou být pouhými výtvory naší fantazie. Pokud se tedy někdy vydáte na Šumavu, nezapomeňte navštívit Mouřenec. Ať už věříte pověstem, či ne, jedno je jisté – tato místa mají své jedinečné kouzlo a atmosféru, kterou jinde nenajdete. Dejte si ale pozor na svůj krok a nechte mrtvé spát v pokoji.

Zdroje: vyslapy.cz, kudyznudy.cz, babinet.cz