Někdo touží zlézt horu Kilimandžáro, jiný navštívit nejvyšší vodopád světa Salto Angel a další třeba chytat ryby v norských fjordech. To všechno jsou dobrodružné cíle, které s trochou úsilí a peněz lze splnit. Ovšem do tunelu lámajících se desítky metrů vysokých vln se prostě obyčejný smrtelník nikdy nedostane, i kdyby to byl třeba vítěz miliardové loterie...

O to cennější jsou záběry, se kterými se nedávno podělil se světem jeden mladý Australan. Leroy Bellet je teprve šestnáctiletý klučina. Student střední školy, amatérský surfař a aktuálně jeden z nejodvážnějších fotografů široko daleko, který díky fotoaparátu ve speciálním vodotěsném obalu odhaluje, jaká krása se skrývá uvnitř divokých gigantických vln.

Jak snímky vznikají? Bellet se nechal inspirovat francouzským fotografem Laurentem Pujolem. Jednou rukou se drží lana připevněného k profi surfaři před sebou, druhou pak mačká spoušť fotoaparátu. „Pujola obdivuji a nechtěl jsem, aby to vypadalo, že vykrádám jeho umění. Proto hodně fotíme za úsvitu i za soumraku a s použitím blesku," vysvětluje Australan.

Ani přes použití tažného lana ale nejsou unikátní záběry zadarmo. „Udělat fotku z tunelu je vzácné. Mé nejlepší záběry vznikly tehdy, když jsem se obětoval a jel opravdu hluboko pod vlnou. Spočítal bych na prstech rukou, kolikrát jsem v takovém případě zpod vlny vyjel a nespadl. A to byly stovky vln," vzpomíná Bellet.

Možná se divíte termínu „obětovat se". Spadnout totiž ze surfařského prkna do spárů milionů kubíků vířící vody není žádný med. Nové zranění má každý týden a Leroyova máma se bojí, že si ve škole začnou myslet cosi o domácím násilí...

„Měl jsem dvakrát rozseknutou hlavu, stehy a svorky na kůži nebo přetržené vazy v koleni. Ale většinou mám jen pár škrábanců a modřin od surfu, foťáku nebo útesů," vypočítává mladík, který přece jen už raději nosí ochrannou helmu a vestu.

Leroy Bellet musí pro své umění skutečně protrpět hodně. Není divu, že jeho osobní motto je značně motivační: „Lidé, kteří říkají, že něco není možné udělat, by neměli přerušovat ty, co už to dělají." A tak můžeme jen tiše obdivovat unikátní záběry z jednoho z nejnebezpečnějších míst na Zemi zaplacené doslova krví!

Kam na největší příboj?

Komunita surfařů se v klidu a bez nadsázky dá označit za sebevrahy. Posuďte sami: „Když spadneš, tak tě vlna semele. Pod vodou jsi dlouho a smrt je tak blízko... Jakmile se ale vrátíš do života, jediný, co chceš, je zkusit ji pokořit znovu," tvrdí třeba australský surfař Ryan Hipwood.

On a další nejlepší profesionální surfaři na světě se honí za největšími vlnami po celém světě. Slavné závody se pravidelně konají na Havaji. Ne náhodou právě odtud pochází nejslavnější surfařka Bethany Hamiltonová – určitě ji znáte i vy, žralok jí jako malé holce ukousl ruku a ona přesto surfuje!

Australané budou zase zarytě tvrdit, že nejlepší vlny jsou právě v jejich domovině. Místo známé jako The Right v Západní Austrálii je prý nejnebezpečnější na světě a zrovna loni na tamní pobřeží dorazily prý největší vlny za posledních sto let.