Trpaslíci s hlubokým poselstvím

Když zastavíte a přejdete očima přes městské ulice Vratislavi – Wroclawi, začnete si všímat malých, ale nesmírně důležitých sošek trpaslíků. Vratislavští trpaslíci, nebo jak se říká polsky "krasnale", nejsou jenom okrasou, ale mají silný politický odkaz. Především jsou spojeni s hnutím "Oranžová alternativa" - protikomunistickým hnutím, které v 80. letech působilo ve městech po celém Polsku.

Forma protestu

Polsko bylo po druhé světové válce až do roku 1989 pod komunistickou vládou. Obyvatelé Vratislavi, stejně jako lidé v celém Polsku, se cítili být utlačováni a omezováni ve svých právech a svobodách. Oranžová alternativa nabízela obyvatelům klidný, ale odvážný způsob, jak protestovat proti režimu, a to prostřednictvím umění. Jedním z nejznámějších způsobů bylo malování trpaslíků v oranžových kloboučcích na zdi. Tento symbolický akt protestu získal velkou popularitu a pomohl šířit povědomí o Oranžové alternativě.

Čtěte také

Polská Nowa Huta nabízí zážitkovou turistiku

Čtěte také

Polská Nowa Huta měla být sídlem ideálních komunistů. Nyní láká na jejich sídla

Malé postavy s velkým vlivem

Oranžová alternativa se rychle rozrůstala, a obyvatelé Vratislavi a dalších polských měst začali pochodovat s transparenty s nápisy jako "Bez trpaslíků není svobody." Z oranžové barvy se postupem času stal symbol odporu proti komunismu. Na protestních akcích začali účastníci nosit oranžové pokrývky hlavy, stejné jako mají trpaslíci. Největší demonstrace v červnu 1988 přivedla do ulic Vratislavi téměř 10 000 lidí. Fotografie ukazující absurdní zatýkání „trpaslíků“ s oranžovými čepicemi obletěly svět. Tato odvaha a smysl pro humor výrazně přispěly k oslabení komunistického režimu, a nakonec i k jeho pádu v roce 1989. Někteří lidé odvážný způsob odporu považují za „umělecké vítězství nad režimem“.

Turistická atrakce

Přestože byly tyto trpasličí postavy původně nástrojem odporu, dnes se staly jedním z hlavních symbolů Vratislavi. V roce 2001 byla v ulici Świdnicka postavena první socha trpaslíka, která připomíná místo, kde se Oranžová alternativa scházela. V dalších letech se jejich počet rapidně zvýšil a aktuálně je město domovem více než 600 těchto bronzových bytostí. Některé zdroje hovoří dokonce o počtu 1000. Zájem o trpaslíky je tak velký, že město nechalo vytvořit speciální mapu trpaslíků, kterou můžete najít v turistických informačních centrech nebo on-line. Pomocí mapy si můžete naplánovat vlastní trasu a vydat se na dobrodružnou výpravu za objevováním malých postaviček.

Každý trpaslík má svůj příběh

Každý trpaslík má svůj vlastní příběh, povahu a povolání. Někteří z nich vykonávají práci, jiní se prostě jen baví nebo odpočívají. Můžete zde nalézt miniaturní orchestr, který v parku „vyhrává“ pro kolemjdoucí. Jsou tu také skřítci motorkáři, malíři nebo hipíci. Také zde můžete najít dva trpaslíky na mostě přes řeku Odru. Na jednom konci je trpaslík s velkým zámkem za zády a na druhé straně je trpaslík s velkýma štípačkama. Nad sebou má varovnou ceduli, aby turisté neprojevovali svou lásku připevňováním zámků na most.

Čtěte také

Rozhledna Sky Walk v Polsku

Čtěte také

V Polsku vystoupáte až do oblak. Stezka u českých hranic je adrenalinový zážitek

Není divu, že vratislavští trpaslíci se stali oblíbenou turistickou atrakcí. Kromě toho, že představují důležitý kousek místní historie, přinášejí do města zábavu a kouzlo. Malí bronzoví pomocníci vás provedou městem, odhalí jeho skrytá zákoutí a možná vám dokonce povyprávějí několik tajemství. Ať už jste tu na návštěvě, nebo jste místní, trpaslíci nabízejí nekonečné možnosti objevování a zábavy. Buďte pozorní a mějte oči otevřené! Kdo ví, kolik trpaslíků objevíte při svém dalším výletu do Vratislavi?

Zdroje: thrillist.comtravelsewhere.netiddblog.hypotheses.org