Trpaslíci s hlubokým poselstvím

Když zastavíte a přejdete očima přes městské ulice Vratislavi – Wroclawi, začnete si všímat malých, ale nesmírně důležitých sošek trpaslíků. Vratislavští trpaslíci, nebo jak se říká polsky "krasnale", nejsou jenom okrasou, ale mají silný politický odkaz. Především jsou spojeni s hnutím "Oranžová alternativa" - protikomunistickým hnutím, které v 80. letech působilo ve městech po celém Polsku.

Zdroj: Youtube

Forma protestu

Polsko bylo po druhé světové válce až do roku 1989 pod komunistickou vládou. Obyvatelé Vratislavi, stejně jako lidé v celém Polsku, se cítili být utlačováni a omezováni ve svých právech a svobodách. Oranžová alternativa nabízela obyvatelům klidný, ale odvážný způsob, jak protestovat proti režimu, a to prostřednictvím umění. Jedním z nejznámějších způsobů bylo malování trpaslíků v oranžových kloboučcích na zdi. Tento symbolický akt protestu získal velkou popularitu a pomohl šířit povědomí o Oranžové alternativě.

Malé postavy s velkým vlivem

Oranžová alternativa se rychle rozrůstala, a obyvatelé Vratislavi a dalších polských měst začali pochodovat s transparenty s nápisy jako "Bez trpaslíků není svobody." Z oranžové barvy se postupem času stal symbol odporu proti komunismu. Na protestních akcích začali účastníci nosit oranžové pokrývky hlavy, stejné jako mají trpaslíci. Největší demonstrace v červnu 1988 přivedla do ulic Vratislavi téměř 10 000 lidí. Fotografie ukazující absurdní zatýkání „trpaslíků“ s oranžovými čepicemi obletěly svět. Tato odvaha a smysl pro humor výrazně přispěly k oslabení komunistického režimu, a nakonec i k jeho pádu v roce 1989. Někteří lidé odvážný způsob odporu považují za „umělecké vítězství nad režimem“.

Turistická atrakce

Přestože byly tyto trpasličí postavy původně nástrojem odporu, dnes se staly jedním z hlavních symbolů Vratislavi. V roce 2001 byla v ulici Świdnicka postavena první socha trpaslíka, která připomíná místo, kde se Oranžová alternativa scházela. V dalších letech se jejich počet rapidně zvýšil a aktuálně je město domovem více než 600 těchto bronzových bytostí. Některé zdroje hovoří dokonce o počtu 1000. Zájem o trpaslíky je tak velký, že město nechalo vytvořit speciální mapu trpaslíků, kterou můžete najít v turistických informačních centrech nebo on-line. Pomocí mapy si můžete naplánovat vlastní trasu a vydat se na dobrodružnou výpravu za objevováním malých postaviček.

Každý trpaslík má svůj příběh

Každý trpaslík má svůj vlastní příběh, povahu a povolání. Někteří z nich vykonávají práci, jiní se prostě jen baví nebo odpočívají. Můžete zde nalézt miniaturní orchestr, který v parku „vyhrává“ pro kolemjdoucí. Jsou tu také skřítci motorkáři, malíři nebo hipíci. Také zde můžete najít dva trpaslíky na mostě přes řeku Odru. Na jednom konci je trpaslík s velkým zámkem za zády a na druhé straně je trpaslík s velkýma štípačkama. Nad sebou má varovnou ceduli, aby turisté neprojevovali svou lásku připevňováním zámků na most.

Není divu, že vratislavští trpaslíci se stali oblíbenou turistickou atrakcí. Kromě toho, že představují důležitý kousek místní historie, přinášejí do města zábavu a kouzlo. Malí bronzoví pomocníci vás provedou městem, odhalí jeho skrytá zákoutí a možná vám dokonce povyprávějí několik tajemství. Ať už jste tu na návštěvě, nebo jste místní, trpaslíci nabízejí nekonečné možnosti objevování a zábavy. Buďte pozorní a mějte oči otevřené! Kdo ví, kolik trpaslíků objevíte při svém dalším výletu do Vratislavi?

Zdroje: thrillist.com, travelsewhere.net, iddblog.hypotheses.org