Pokud si myslíte, že vodojemy jsou obvykle nevýrazné stavby bez estetického cítění, připravte se na překvapení. V obci Ohrazenice u Turnova v Českém ráji stojí věžový vodojem, který se stává turistickou atrakcí.

Futurismus v tradici

Žádná lokalita, na které vodojem stojí, už v minulosti často sloužila jako místo pro zásobárnu pitné vody, nynější konstrukce je něčím zcela odlišná. Se svými třiceti metry výšky a elegantně zahnutými železobetonovými pilíři, které nabízí kuličku korunovitou strukturu, stavba úchvatný pohled, který připomíná trofej pro fotbalového mistra světa nebo tryskající vodu, jež na vrchol tvoří.

Inženýrství se setkává s estetikou

Konstrukce vodojemu je založena na šesti betonových deskách podložených vrtanými piloty, což jí dodává pevnost a stabilitu. Nad touto základovou deskovou stoupající pilíře nesoucí kopulovitý zásobník na vodu o objemu 150 tisíc litrů, který je umístěn ve výšce 23 metrů. Konstrukční náročnost je tak spojena s vizuální stránkou, kdy jednotlivé pilíře tvoří jakýsi monumentální ochoz s prosklenou kruhovou částí. Tento ochoz nabízí panoramatické pohledy na Český ráj, Ještěd a Jizerské hory.

Více než jen vodojem

Co tento vodojem odlišuje od jiných, je jeho víceúčelovost. V prosklené části vodojemu se nachází zázemí pro provozovatele a reprezentativní prostor majitele vodohospodářské infrastruktury. Tento prostor není pouze funkční, ale nabízí i estetický zážitek pro návštěvníky. K tomu přichází také unikátní prosklení, které pokrývá schodiště vedoucí až na vyhlídkový ochoz.

Oslnivá noční podívaná

Stavba, dokončená v srpnu 2019 po 19. měsíci práce, neztráci na svém kouzlu ani po setmění. Integrované osvětlení požadoval kontury stavby a přidává další rozměr. V noci se tedy stává vodojem nejen praktickou součástí infrastruktury obce, ale i svítícím uměleckým dílem, které lze obdivovat z dálky.

Zatímco většina vodojemů je uzavřena pro veřejnost, tento architektonický unikát je příležitostně otevřený jako rozhledna, což z něj dělá nejen technickou, ale i sociální a kulturní pamětihodnost.

Futuristický vodojem v Ohrazenicích není jen nádherou chloubou obce, ale i příkladem toho, jak lze spojit inženýrství, architekturu a komunitní zapojení v jedné multifunkční stavbě. Vodojem představuje vysokou míru technického umu a estetického cítění, a zároveň se stává novým symbolem regionu Český ráj. Jak ohromující je myšlenka, že i tak obyčejná a utilitární struktura, jako je vodojem, může být transformována v něco, co inspiruje a bere dech.

Zdroje: kudyznudy.cz , hrady.cz , infocentrum-turnov.cz