Oživující historie a památky

Historicky zajímavé místo nabízí nejen krásnou přírodu, ale i pohled na památky minulých dob. Nedaleko vodní nádrže se skví Babiččino údolí s nádherným zámkem Ratibořice, který poskytuje jedinečnou příležitost seznámit se s historií a architekturou regionu.

Zdroj: Youtube

Přehrada jako technický skvost

Výstavba vodního díla začala v roce 1951, ale kvůli nedostatku pracovních sil a materiálu byla následujícího roku přerušena. Teprve v roce 1966 byla práce obnovena a nádrž byla dokončena v roce 1972. Přehrada byla navržena jako boční intervenční nádrž napájená přivaděčem z řeky Úpy pomocí vzdouvacího objektu jezu, který byl vybudován ve Zlíči poblíž Babiččina údolí.

Hlavní výtoková hráz je 412,5 metru dlouhá a po ní vede šest metrů široká asfaltová silnice. Koruna hráze má šířku 8,5 metru. Přehrada neobsahuje bezpečnostní přeliv, což zdůrazňuje důležitost jejího správného provozování a údržby.

Vodní radovánky pro všechny

Obří rozloha vodní nádrže Rozkoš poskytuje ideální prostor pro vodní radovánky všeho druhu. Během letních měsíců se zdejší pláže podél břehu stávají oblíbeným místem pro koupání a opalování. Na severní straně nádrže najdeme dokonce i koupaliště, které poskytuje další možnost vodní zábavy.

Rozkoš pro ornitology

Nádrž Rozkoš je však známá nejen svými rekreačními možnostmi, ale také jako ráj pro ornitology. V okolí nádrže se vyskytují vzácné druhy stěhovavých ptáků. Rovenská hráz se dokonce stala sídlem racků. Východní břeh poblíž vísky Šeřeč je oblastí, kde ptactvo nachází své království v podobě lesního porostu a bažinatých luk. Pro milovníky pozorování ptáků je hráz mezi horní a dolní částí nádrže nejvýznamnějším místem, a je přístupná z východního břehu od obce Šeřeč, kde lze využít parkoviště.

Rybářský ráj a další rekreační možnosti

Rekreační potenciál nádrže Rozkoš je značný. Kromě koupání a vodních sportů, jako je jachting a windsurfing, je toto místo oblíbené také mezi rybáři. Na nádrži je povoleno lovit celoročně a povolenky lze získat v místním kempu.

Pro ubytování a odpočinek je k dispozici autokemp s kapacitou až 3 500 návštěvníků. Ubytování je možné ve vlastních stanech nebo chatkách. Areál nabízí také možnost stravování v hotelu, restauracích a ve stáncích s rychlým občerstvením. Pro nejmenší návštěvníky jsou připravena dětská hřiště a sportovní nadšenci ocení půjčovnu kol, loděk, šlapadel a dalšího sportovního vybavení.

Cyklistický ráj

Příjezd k vodní nádrži Rozkoš je možný autem, avšak doporučujeme zvážit i cyklistický výlet. Kolem celé nádrže vede cyklostezka, která poskytuje skvělou příležitost pro aktivní odpočinek a obdivování krásných přírodních scenérií.

Kulturní výlety

Pokud preferujete kulturní výlety, pak je Rozkoš také místo pro vás. Tento region je plný historických památek a architektonických skvostů. Mezi nejvýznamnější patří zmiňovaný zámek Ratibořice, ale také Nové Město nad Metují s jeho historickým centrem, renesančním zámkem a parkem, který je považován za jeden z nejvýznamnějších v České republice.

Podtrženo, sečteno

Ať už jste rybář, ornitolog, historik, cyklista, vodní sportovec, nebo jen někdo, kdo si chce užít klidu a pohody v nádherném přírodním prostředí, vodní nádrž Rozkoš je určena právě pro vás. Díky své přístupnosti a rozmanitosti nabídek se jedná o místo, které je schopné uspokojit opravdu širokou škálu návštěvníků.

Přijďte a dovolte, aby vás Rozkoš pohltila svou jedinečnou atmosférou a krásou. Je jen na vás, jakou stopu si odtud odnesete.

Zdroje: region.rozhlas.cz, www.kudyznudy.cz, www.hrady.cz