Jeden ze 7 divů Česka

Vodní elektrárna Dlouhé stráně je jednou ze tří největších vodních elektráren na světě a největší v naší zemi. Jako významná česká památka se dokonce zařadila mezi 7 zdejších divů světa.

Díky tomu je její důležitost i význam srovnatelný s hradem Karlštejn nebo zámkem Hluboká.

Vodní elektrárna Dlouhé stráně začala vznikat na konci 70. let minulého století. Počátek její výstavby v roce 1978 znamenal téměř dvě dekády nekonečného pracovního nasazení. K dostavění elektrárny došlo v roce 1996.

Jakožto největší přečerpávací vodní elektrárna na území České republiky má zajistit stabilitu elektrizační soustavy. To v praxi znamená vytvořit takové podmínky, aby aktuální spotřeba a výkon dodávaný energetickými zdroji byly v rovnováze.

Vodní elektrárna každý den přečerpá obrovské množství vody. Odhaduje se, že jsou to téměř 3 miliony krychlové. Aby to zvládla, musí několikrát denně přejít z čerpadlového režimu do turbínového.

Dlouhé stráně se nachází v samém srdci Jeseníků a uvnitř chráněné krajinné oblasti. Z tohoto důvodu bylo nutné, aby byl provoz elektrárny umístěný pod zem a nenarušoval tak okolní ekologii.

Technický klenot

V podzemí elektrárny se nachází obrovský systém všech komunikačních, větracích a odvodňovacích tunelů. Jsou zde umístěné také šachty, jejichž délka dosahuje přibližně 9 km.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Horní nádrž elektrárny Dlouhé stráně je dostupná po silnici nebo za pomoci tunelu. Ten však čítá 2400 schodů.

Návštěvníci, kteří se sem chtějí podívat, mohou využít lanovku z lyžařského areálu Kouty. Ta funguje již více než 10 let a vyveze vás necelých 5 km pod horní nádrž. Poté, pokud se chcete dostat blíž, můžete jít pěšky, jet na kole nebo využít minibus.

Čtěte také

Vodní elektrárna

Čtěte také

Unikátní česká elektrárna, kterou srovnávali se stavbou na Niagaře. Inspirovala

Čtěte také

Rondel Praha-Vinoř

Čtěte také

Rondel u Kolína: Záhadná kruhová stavba je o 1500 let starší než Stonehenge

Během výstavby byla vodní elektrárna Dlouhé stráně neustále vylepšovaná a modernizovaná. Například v roce 1985 došlo k výměně původně zamýšlenému záměru zahrnout do stavby čtyři soustroje s oddělenými turbínami za dvě reverzní turbíny o vyšším výkonu.

Vodní elektrárna Dlouhé stráně je oprávněně technickým klenotem ležícím v samém srdci Jeseníků, jejímž výhradním majitelem je společnost ČEZ.

www.kudyznudy.cz, www.cez.czwww.czechtourism.cz