Vlčí jámy, zasazené do náruče Blatenského pohoří nedaleko města Horní Blatná, jsou skutečným zjevením. Jejich historie sahá až do středověku a kdysi byly rušným dolem na cínovou rudu. V průběhu let se vyvíjely, získávaly novou identitu, stávaly se útočištěm unikátních ekosystémů a kronikou příběhů pravěkého života.

Příběh Vlčích jam

Zdroj: Youtube

Někoho by mohl zajímat původ zajímavého názvu. Vlčí jámy vděčí za svůj vznik hloubení wolfgangské hnědouhelné zóny. Postupem času se části stropu jámy propadly, což vedlo ke vzniku propadliny, gargantuovské struktury táhnoucí se v délce přes 120 metrů. Je hluboká až 20 metrů, přičemž šířka v některých místech dosahuje až 14 metrů.

Význam jámy však nespočívá pouze v její velikosti nebo struktuře. Stojí jako tichý strážce historie a v jejích hlubinách se nacházejí pozůstatky prehistorických tvorů. Paleontologové objevili kosti, které umožňují nahlédnout do dávné fauny regionu a otevírají dveře do dávno minulých světů.

Ledové tajemství Ledových jam

Ledová jáma je vesmírem sama pro sebe. Jak už název napovídá, jáma, která se zrodila z vykopávek Jiříkovského cínového pásma, ukrývá mrazivé tajemství. Navzdory svým úzkým hranicím se ve 20 metrů hluboké jámě udržel led, který přetrvával po zimě i přes letní měsíce.

Historické záznamy naznačují její užitečnost během bitvy u Lipska v roce 1813, kdy se led z jámy používal k ošetření zraněných vojáků. Ledová náruč jámy však byla v 21. století přerušena. Nejprve nelegální těžba téměř dvou tun sněhu a ledu v roce 2005 a poté suché roky 2017 až 2019 vedly k tomu, že staletý led zmizel.

Příběh jámy však není jen příběhem ledu. Žijí v ní také jedinečné rostlinné a živočišné druhy přizpůsobené extrémnímu prostředí. Ledová jáma se tak stala ústředním bodem ekologického a biologického výzkumu.

Procházka přírodou

Pro ty, kteří chtějí odhalit tajemství těchto jam, nabízí naučná stezka vycházející z Horní Blatné dokonalý zážitek. Skromná 4 km dlouhá stezka, přerušovaná informačními tabulemi, je poučením o historii, geologii, ekologii a dalších věcech.

Začíná na náměstí svatého Vavřince a prochází se lesy, loukami a historickými památkami. Cesta zavede badatele kolem dřevěné rozhledny Blatenský vrch, a nakonec vede k úctu budícím jámám. Stezka, která vrcholí v Muzeu cínového hornictví, zaručuje, že si návštěvníci odnesou vzpomínky a poznání.

Krušné hory se svou rozlehlou plochou divů lákají všechny. Ale právě místa jako Vlčí a Ledové jámy podtrhují složitý tanec mezi přírodou a historií, tanec, který trvá už po staletí a slibuje, že bude pokračovat i v budoucnosti.

Zdroje: cs.wikipedia.org, montanregion.cz, turistika.cz