Ikona českého filmu

Zdroj: Youtube

Vladimír Menšík, známý nejen jako vynikající český filmový herec, ale také jako charismatický vypravěč a bavič, zanechal nesmazatelnou stopu ve světě českého filmu a televize. Narodil se v moravských Ivančicích a od dětství měl v sobě lásku k umění a divadlu. I přes počáteční odpor svého otce vystudoval průmyslovou školu a nastoupil do práce v Brněnských strojírnách. Divadlo jej však lákalo natolik, že se pokusil dostat na brněnskou JAMU, což mu nakonec na druhý pokus vyšlo. Díky E. F. Burianovi se dostal k uměleckému projevu, ačkoliv začínal jako komparsista před kamerou. Později podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov a jeho filmová kariéra odstartovala. Zahrál si v různých žánrech od komedie po dramata, a jeho herecký talent byl uznáván.

Útočiště plné vzpomínek

Chalupa v Dolní Polici, kterou Vladimír Menšík s rodinou vlastnil od poloviny šedesátých let, se stala důležitým místem v jeho životě. Zde nejen budoval, ale také relaxoval a trávil čas s přáteli. Dokonce zde vyrobil vlastní zahradní sprchu z vidlí, hadice a násady na konev. Letní sídlo také posloužilo jako kulisa při natáčení některých filmových snímků, což dodává místu ještě větší historickou hodnotu.

Oživení minulosti

Po smrti herce měla paní Olga Menšíková, vdova po herci, nápad vybudovat malou vzpomínkovou expozici na Vladimíra Menšíka v prostorách Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Tato část expozice se důvěrně nazývá "Menšíkova světnička". Obsahuje původní nábytek, obrazy, nádobí a další vybavení z chalupy v Dolní Polici. Návštěvníci zde mohou usednout na lavici ke stolu a prohlédnout si tak, co herce obklopovalo v jeho letním sídle. Kromě toho mohou sledovat i malé rodinné video pořízené právě na chalupě, což přináší pohled do osobního života Vladimíra Menšíka. A nechybí tu ani jeho legendární župan.

Navždy spojeni s Dolní Policí

Chalupa Vladimíra Menšíka stále stojí v Dolní Polici u Žandova a dodnes přitahuje fanoušky herce, kteří si přejí spatřit místo, kde jejich idol trávil čas. I když nyní už chalupa nepatří rodině Menšíkových, jejich spojení s tímto místem zůstává silné. Vzpomínky a láska k oblasti zůstaly.

Chalupa Vladimíra Menšíka se nachází v malebné oblasti u řeky Ploučnice, což jí dává zvláštní kouzlo. Nedaleko odtud se nachází Žandov, kde hercova rodina trávila čas a kde vznikla mnohá nezapomenutelná filmová díla. Lokalita je ideálním místem pro ty, kteří chtějí poznat kouzlo českého venkova a zároveň si připomenout důležitou osobnost českého filmu.

Zdroje: ahaonline.cz, muzeumcl.cz, idnes.cz