Čím je vlastně Sky Bridge 721 tak zvláštní? Je to jednoduché, jde zkrátka o nejdelší visutý most, určený pro pěší turisty, jaký na celém světě jinde nenajdeme. Jak lze tušit, číslo v jeho názvu značí délku této nebeské pěšiny, což znamená, že je mezi chatou Slaměnka ve Velké Moravě a hřbetem protihlehlého Chlumu nad Mlýnickým údolím na Orlickoústecku napnutý téměř tři čtvrtě kilometru dlouhý most, který 13. května 2023 oslaví první výročí od svého otevření.

Rekord za rekordem

Kromě celkové délky mostu, tedy zmiňovaných 721 metrů, jsou zajímavá i další čísla, která se jej týkají. Vznáší se totiž celých pětadevadesát metrů nad údolím, v nadmořské výšce mezi 1110 a 1135 metry a šířka chodníku, na který se lidé s obavami z výšek neodváží ani pomyslet, je pouhých 120 centimetrů. Stejně tak jsou i vysoké zábrany po obou jeho stranách. Vybudováním této rekordní stavby předčila Česká republika Portugalsko, které se až do této doby chlubilo visutým mostem dlouhým “pouhých” 516 metrů. Oproti Sky Bridge 721 šlo tedy o dvoutřetinovou délku. Zajímavá je také částka, za kterou byl most pořízen. Jde totiž o sumu kolem dvou set milionů korun. A to rozhodně není málo.

Radost nebo starost?

Světový unikát budí na jednu stranu nadšení a očekávatelný zájem u turistů, na druhou stranu ale také sklízí negativní komentáře jak místních obyvatel, tak i ochránců přírody. Podle mnoha kritiků je přílivem tak velkého počtu zájemců doslova devastována příroda Dolní Moravy. Není divu, vždyť společnost Sněžník, která lávku provozuje, již před jejím zpřístupněním veřejnosti avizovala možný zájem až dvou set tisíc turistů z České republiky a samozřejmě i ze zahraničí v průběhu každého roku.

Zdroj: Youtube

Zadarmo to určitě není

I když musí nejdelší visutý most na světě samozřejmě splňovat spoustu bezpečnostních nároků na takovou atrakci, stále je třeba dohlížet na hladký a bezproblémový provoz ve více než devadesáti metrech nad zemí. To je v letních měsících, kdy je zde největší nápor turistů, zajištěno mimo jiné také pouze jednosměrným provozem. Mimo sezónu se pak zájemci mohou nad údolím projít tam i zpět. V jednu chvíli mohou být na mostě maximálně dvě stovky lidí, proto jsou turisté pouštěni na nebeskou procházku v půlhodinových intervalech – a rozhodně ne zadarmo. Společnost, která most (mimo dalších tamních atrakcí) provozuje, si za balíček, obsahující cestu lanovkou, vstup na stezku v oblacích a na visutý most účtuje 995 korun. Vydáte se na procházku?

Zdroje: kudyznudy, wikipedie, wave rozhlas, dolnimorava