Oáza života v temnotě

Mariánský příkop, pojmenovaný podle blízkých Mariánských ostrovů, je nejen nejhlubším oceánským příkopem na naší planetě, ale také jedním z nejpodivnějších a nejnehostinnějších míst na Zemi. Jeho hloubka dosahuje úžasných 11 000 metrů, což představuje extrémní podmínky pro život.

Zdroj: Youtube

Virus s tajemným názvem

Vědci z Číny a Austrálie se spojili, aby odhalili tajemství Mariánského příkopu. A co objevili, překonalo veškerá jejich očekávání. Virus vB_HmeY_H4907 byl izolován ze sedimentů v hloubce 8 900 metrů. Nová forma života patří do dosud neidentifikované rodiny virů nazývané Suviridae.

Co je však ještě více ohromující, virus vB_HmeY_H4907 je bakteriofágem. Co to znamená? Bakteriofágové jsou viry, které parazitují na bakteriích a využívají je k reprodukci. Ale to není zdaleka všechno. Virus specificky infikuje bakterie rodu Halomonas, což jsou bakterie, které přežívají v hlubokomořském prostředí a v blízkosti hydrotermálních průduchů. Tato symbióza je jedinečná, protože virus a bakterie jsou geneticky velmi podobní a místo toho, aby virus zabíjel svého hostitele, spíše se s ním replikuje.

Tajemství neuvěřitelné symbiózy

Jak je možné, že virus a bakterie vytvořily takovou podivnou a zároveň účinnou symbiózu? To zůstává jedním z hlavních tajemství, které budou muset vědci odhalit. Jak Min Wang, virolog z Oceánské univerzity v Číně, poznamenal: "Podle našich nejlepších znalostí se jedná o nejhlouběji známý izolovaný fág ve světovém oceánu."

Tým vědců nyní plánuje provést další studie na molekulární úrovni, aby lépe porozuměli tajemné interakci mezi hlubokomořskými fágy a jejich hostiteli. Ale co je ještě důležitější, budou pokračovat v pátrání po dalších podivných virech v těch nejnehostinnějších částech naší planety.

Extrémní prostředí

Podle Min Wanga nabízí extrémní prostředí, jako je Mariánský příkop, optimální příležitost pro objevení nových virů. Ačkoli může objev nového, dosud neznámého mikroba působit jako scénář z hororu, musíme si uvědomit, že viry jsou přizpůsobené svým hostitelům a prostředí. I kdybychom se tedy někdy setkali s tímto hlubokomořským bakteriofágem, pravděpodobně by nebyl nebezpečný pro člověka na souši.

Nový objev otevírá dveře do neznámého světa pod hladinou oceánu. Virus vB_HmeY_H4907 nám ukazuje, jaké poklady a tajemství mohou tato tajemná místa skrývat. A kdo ví, co ještě vědci v budoucnosti objeví.

Zdroje: svetobeznik.info, gizmodo.com, techsvet.cz