Co je to podmořské jezero?

Podmořská jezera, známá také jako solanky, nejsou jen obyčejnými vodními tělesy. Jsou to speciální oblasti na dně oceánů, kde je voda mnohem hustší než její okolí. Historie jejich vzniku sahá až do dávné minulosti, konkrétně do jurského období. Mělká voda v Mexickém zálivu vyschla a nechala po sobě masivní slané vrstvy o tloušťce až 5 kilometrů. Postupem času byly tyto slané vrstvy pokryty sedimenty, a v důsledku různých geologických jevů se vytvořila podvodní jezera, řeky, a dokonce i vodopády.

Zdroj: Youtube

Záhadná a smrtící "vířivka beznaděje"

"Vířivka beznaděje" je obzvláště známá pro své extrémní podmínky. Nachází se v hloubce 3 300 metrů pod hladinou a má teplotu téměř 67 stupňů Celsia, což je o mnoho více, než by běžný člověk očekával.

Ale co dělá toto jezero tak nebezpečným? Nejenže obsahuje bubliny jedovatého metanu, ale také je hustší než okolní mořská voda a je bohaté na sirovodík. Tato kombinace činí "vířivku beznaděje" nesmírně toxickou pro většinu mořských živočichů.

Život a smrt v hlubinách

I když je toto místo smrtelné pro mnoho živočichů, pro některé je domovem. Zatímco ve "vířivce beznaděje" často umírají krabi, obojživelníci a některé ryby, existují organismy, které se přizpůsobily, a dokonce jejich život závisí na tomto toxickém prostředí.

Na stěnách jezera žijí například místní mlži. Tito mlži ukazují, jak může život najít způsob, jak prosperovat i v nejextrémnějších podmínkách. Díky symbiotickým bakteriím v jejich žábrách dokážou přeměňovat metan a sirovodík na energii.

Výzva pro vědu

Objev "vířivky beznaděje" v roce 2016 otevřel mnoho otázek. To, že je takto extrémní, a zároveň zůstává relativně oddělená od okolního oceánu, je něco, co si zaslouží hlubší bádání. Vědci se k jejímu zkoumání uchylují pomocí robotických ponorek. Moderní technologie jim umožňují bezpečněji propátrat smrtící jezero a lépe porozumět tomu, jaké druhy života dokážou přežít v prostředí, které by mělo být nemožné pro normální organismy. Skutečnost, že existuje něco, co přežívá v takto extrémních podmínkách, je fascinující a zároveň vyvolává otázky ohledně adaptace a evoluce.

Podmořská jezera, jako je "vířivka beznaděje", ukazují, jak je naše planeta rozmanitá a fascinující. Přestože můžeme mít pocit, že známe všechna tajemství Země, stále existují místa, která nás překvapí svou jedinečností a komplexností. Každý den se učíme něco nového o našem domově a o tom, co v něm žije. A to je to, co dělá vědu tak vzrušující.

Zdroje: bgr.com, vocal.media, csmonitor.com