Vína s prestižním oceněním

Chorvatsko se stává stále významnější silou ve světovém vinařském průmyslu. Jeho vína získávají uznání a prestižní ocenění na mezinárodních soutěžích, a to díky dlouholeté tradici a odborným znalostem tamních vinařů. Pokud se chystáte na nákup vína v Chorvatsku, měli byste dodržovat pár pravidel. Jen tak budete stoprocentně spokojeni se svým výběrem.

Kde nejlépe nakoupit

První a nejlepší volbou pro nákup vína je navštívit vinařství přímo na místě. Zde můžete získat nejčerstvější a nejlevnější víno, a co je nejdůležitější, budete mít širší výběr. Vinaři vám mohou nabídnout unikátní a lokální odrůdy, které nemusíte nalézt v supermarketech.

Pokud nemáte možnost navštívit vinařství, vybírejte víno ve specializovaných prodejnách a ve velkých supermarketech. Obsluha menších obchodů se suvenýry obvykle nemá takové znalosti o víně jako vinaři nebo specializované prodejny.

Důležité je také vybrat si správný typ vína, který vám bude chutnat a který bude odpovídat vašim potřebám. V Chorvatsku se vyrábí vína červená, bílá a růžová, na výběr jsou pak vína suchá a sladká. Některá vína, jako například Žlahtina z ostrova Krk, je nejlepší konzumovat co nejdříve, zatímco jiná, jako Plavac Mali, se skvěle hodí k dlouhodobému skladování.

Plavac Mali: Červená krása Dalmácie

Plavac Mali známý také pod zkráceným názvem Plavac je vlajkovou lodí červených vín v Chorvatsku. Tato odrůda, pěstovaná na strmých svazích dalmatského pobřeží a ostrovů, je dědicem starověkého vinařství. Plné a robustní víno nabízí chutě tmavého ovoce s nádechem pepře a bylinek. Doprovodí vám večery u grilu nebo slavnostní večeři s čerstvými mořskými plody.

Graševina: Víno s mnoha tvářemi

Graševina je korunou chorvatských bílých vín. Je to víno, které se přizpůsobuje různým stylům výroby od svěžího a minerálního po bohatá a aromatická pozdní sběrová vína. Tradičně se nejvíce pěstuje v oblasti Slavonie a skvěle se hodí k místním tučným pokrmům. Toto víno je synonymem chorvatské pohostinnosti a stolu plného lahodného jídla. Graševina je ve světě známá také pod názvy Welschriesling, Ryzlink vlašský, Ryzlink italský, Ryzlink olasz či Grašica.

Pošip: Zlatý poklad Korčuly

Pošip je bílé víno, které v sobě nese vůni středomořských vánků a vápencových skal. Jde o původní odrůdu vinné révy z ostrova Korčula. Se svou zlatožlutou barvou a výraznou ovocnou vůní meruněk a fíků je toto víno skvělým partnerem pro lehká letní jídla. Jde o víno ideální ke skladování či archivování.

Žlahtina: Zlaté bílé víno Krku

Žlahtina je odrůda s historií a půvabem, která se pěstuje v okolí Vrbniku na ostrově Krk. Toto elegantní bílé víno s jemnou a osvěžující chutí je oceňováno pro svou zlatavou barvu a svěžest. Jeho název, který může odkazovat na šlechtický původ, je symbolem tradiční chorvatské kultury. V kombinaci s místními jehněčími specialitami nebo ovčím sýrem se stává nezapomenutelným zážitkem. Není to o všem víno, které by se mělo dlouho skladovat.

Babić: Tmavá elegance ze Šibeniku

Babić je víno s charakterem. Toto hluboké a intenzivní červené víno, pěstované ve střední Dalmácii, je oceňováno pro svou komplexnost a hloubku chuti. S nádechem bobulí, čokolády a koření je Babić skvostný doplněk ke grilovanému nebo dušenému masu. Pěstování této odrůdy je uměním, které vyžaduje péči a trpělivost, ale odměnou je nezapomenutelná chuť. Pokud se chystáte víno delší dobu skladovat, je Babić dobrou volbou.

Teran: Hrdý rubín Istrie

Teran je pýcha Istrie, regionu známého pro svou červenou půdu a bohatou historii vinařství. Rubínově červené víno s výraznou ovocnou chutí a příjemnou kyselostí je ideálním společníkem k istrijským delikatesám, jako je pršut nebo trufflová pasta. Teran je nejen víno, ale také odkaz na bohatou kulturu a tradice, které formovaly tento jedinečný region.

Každé z těchto vín představuje nejen region, kde je pěstováno, ale také lidi, tradice a chutě, které formovaly chorvatské vinařství. Ochutnáním těchto vín nejen prozkoumáte rozmanitost Chorvatska, ale také se ponoříte do kulturního dědictví, které si zaslouží být objevováno.

Zdroje: croatia.hr, timeout.com, welcome-center-croatia.com