Ještě před čtvrt stoletím bylo městečko Villa Epecuén, luxusní středisko pro nejbohatší Argentince, místem, kde se lidé bavili, odpočívali a těžili z léčivých účinků místních minerálních vod. Ale vše se změnilo jednoho nešťastného dne, kdy neúprosná síla přírody obrátila slávu města v jeho zkázu. Více než čtvrt století bylo skryto pod vodou, nyní opět vyplouvá na povrch, připomíná svou minulost a láká na ponurý pohled na postapokalyptickou krajinu.

Zdroj: Youtube

Z města plného života ke dnu jezera

Luxusní turistická vesnice Villa Epecuén byla založena v roce 1921, 370 km od Buenos Aires, a stala se místem, kde se setkávala argentinská elita. Jezero Epecuén bylo proslulé léčivými vlastnostmi své vody, které se přirovnávaly k vodám Mrtvého moře. Ve svém největším rozkvětu mohla tato malebná vesnice ubytovat až 5 000 návštěvníků, ačkoliv stálých obyvatel zde bylo pouhých 1 500.

Dramatický den, který změnil vše

Dne 10. listopadu 1985 nastala velká změna. Rozzuřená bouře a série silných větrů vedly k protržení přehrady. Místo, které kdysi hýřilo životem, bylo během několika týdnů pohlceno vodami jezera. Lidé byli nuceni opustit své domovy a podniky. Villa Epecuén byla pod vodou.

Znovuobjevení zapomenutého města

Až po 25 letech se hladina jezera vrátila na normální úroveň a objevily se ruiny města. Zchátralé budovy, poloprázdné hotely a obchody, rezavé autovraky a zarostlé stromy tvoří strašidelnou, ale fascinující krajinu. Ponurá atmosféra v dnešní době přitahuje dobrodruhy a fotografové z celého světa sem přicházejí, aby zachytili tento jedinečný pohled na město, které se vrátilo z hlubin.

Příběh Pabla Novak

Ale jednoho obyvatele město nikdy neztratilo. Osmaosmdesátiletý Pablo Novak, potomek českých přistěhovalců, se v roce 2009 vrátil zpět do svého domova v ruinách města. Jeho příběh, zachycený v dokumentárním filmu "Pablova vila" (2013), je připomínkou života, který kdysi ve městě pulsoval. Pablo, jehož rodina byla jedním z prvních obyvatel Villa Epecuén, zůstává svému domovu věrný.

Žije v troskách města, které bylo kdysi plné života. Bílé solné usazeniny na budovách dotvářejí ponurou atmosféru města. Jeho příběh je připomínkou síly přírody, ale také odolnosti člověka, který se snaží zachovat svůj domov, i když je pohlcen vodou. V rozhovoru pro místní tisk věrně prohlásil: "Dokud budu moci chodit a vyprávět příběh svého života, zůstanu tady, ve svém ranči."

Villa Epecuén je příběh o zániku a znovuobjevení. Je to místo, které je dnes stejně fascinující, jako bylo v minulosti. Novodobá Atlantida vybízí k přemýšlení o změnách, které přináší čas, a o síle přírody, která je schopná ovlivnit a měnit životy lidí. Ale také je symbolem odolnosti a vůle člověka pokračovat navzdory překážkám.

Zdroje: www.businessinsider.com, www.thetravel.com, theculturetrip.com